معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3744680
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

واژه‌نامه‌ هسته‌ای به زبانی ساده و به منظور فهم بیشتر خوانندگان از این پس به تعریف و تببین اصطلاحات هسته‌ای می‌پردازد.
سومین بخش این واژه‌نامه به «راکتورهای هسته‌ای تحقیقاتی» اختصاص یافته، که از نظر خوانندگان می‌گذرد.


راکتورهای تحقیقاتی و قدرت هسته‌ای بر اساس نوع خنک کننده کند کننده، سوخت و انرژی نوترون که برای فرآیند شکافت هسته‌ای استفاده می‌کنند،‌ دسته‌بندی می‌شوند که عمده‌ترین آنها به قرار زیر‌اند:
- راکتورهای آب سنگین
- راکتورهای آب سبک
- راکتور گرافیت گاز
- راکتورهای نوترون سریع

از میان انواع راکتورهای ذکر شده فقط نوع آب سنگین و گرافیتی قادر هستند با سوخت اورانیوم طبیعی کار کنند و در بقیه لزوماً باید از سوخت با اورانیوم غنی شده استفاده شود.
راکتور تحقیقاتی موجود در مرکز تحقیقات هسته‌ای تهران که از نوع استخری آب سبک و با قدرت 5 مگاوات می‌باشد در سال 1346 به صورت کلید در دست احداث گردید و با طول عمر بیش از 37 سال در آینده نه چندان دور قابل استفاده نخواهد بود. لذا احداث یک رآکتور تحقیقاتی و تولیدکننده رادیوایزوتوپ‌های مختلف مورد نیاز کشور به عنوان جایگزین از سال‌ها قبل یک ضرورت حتمی بوده است. با توجه به محدودیت‌های گوناگون موجود، نوع و مشخصات راکتور تحقیقاتی جدید باید به گونه‌ای انتخاب و طراحی می‌شد که اهداف مختلف تحقیقاتی و تولیدی کشور را با کمترین وابستگی به خارج از کشور برآورده می‌نمود. به عبارتی این راکتور باید "چند منظوره " ساخته می‌شد.
پس از بررسی‌های همه جانبه، از بین انواع راکتورهای تحقیقاتی، نوع آب سنگین با سوخت طبیعی و قدرتی در حدود 40 مگاوات گزینه‌ای مناسب برای اقدام توسط متخصصین داخلی و حداکثر استفاده از امکانات داخل کشور تشخیص داده شد. از سال 1378 اقدامات اولیه جهت برنامه‌ریزی و اجرای این پروژه در نزدیکی اراک و در مجاورت مجتمع تولید آب سنگین آغاز شد.

اهداف این پروژه عبارتند از:
- کسب تجربه و دانش فنی در طراحی و ساخت راکتورهای اتمی و تربیت نیروی انسانی متخصص
- ایجاد امکانات تحقیق و توسعه در زمینه‌های فیزیک نوترون، ترموهیدرولیک و درمان
- تولید رادیوایزوتوپ در حد امکان جهت مصارف پزشکی، صنعتی و کشاورزی کشور
اجرای این چنین پروژه‌های حساس صنعت هسته‌ای از مرحله طراحی پایه تا ساخت و راه‌اندازی باتکیه بر نیروها و امکانات داخلی کشور دستاوردهای زیادی همچون موارد زیر در بردارد:
- گردآوری گروهی از زبده‌ترین کارشناسان و متخصین داخلی در زمینه‌های گوناگون برای اجرای یکی از پیچیده‌ترین طراحی‌های صنعت هسته‌ای با بالاترین سطح استانداردهای جهانی.
- استفاده از شرکت‌های مهندسین مشاور، کارخانجات، صنایع و پیمانکاران داخلی جهت آشنا نمودن در اجرای طراحی و ساخت سیستم‌هایی با استانداردهای هسته‌ای (مانند ASME III )
- ایجاد اعتماد به نفس بیش از پیش و افزایش انگیزه هر چه بیشتر نیروها و صنایع بومی برای همکاری در صنایع با تکنولوژی بالا (Hi- Tech)
هم اکنون با صرف بیش از 1.500.000 نفر ساعت فعالیت مهندسی، عملیات طراحی آن به همراه کلیه فعالیت‌های ساختمانی به پایان رسیده است و پیش بینی می‌شود تا با بهره‌گیری از پیمانکاران داخلی و تامین کلیه تجهیزات مورد نیاز، راکتور تحقیقاتی اراک در دو سال آینده آماده بهره‌برداری شود و کشور ما نیز به جمع دارندگان این نوع راکتور در دنیا بپیوندد.


دسته ها : علمی
پنج شنبه 1389/10/16 10:5
X