معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4019963
تعداد نوشته ها : 10297
تعداد نظرات : 319
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
یمن در هفته های اخیر با بحران های شدید امنیتی بویژه جنگ در منطقه شیعه نشین صعده مواجه بوده است.بررسی تحولات این کشور نشان می دهد که ارتش یمن با نام مقابله با جدایی طلبان و برقراری امنیت حملات گسترده ای را به منطقه صعده که عمده ساکنان آن را شیعیان تشکیل می دهند. آغاز کرده است در نتیجه این حملات صدها نفر کشته و زخمی و هزاران نفر آواره شده اند. گزارش های سازمان ملل متحد نشان می دهد که بیش از یکصد هزار نفر از آوارگان یمنی در شرایط نامطلوبی در اردوگاهها و چادرهای صحرایی گذران عمر می کنند چرا که امداد رسانی به آنها با مشکلات فراوانی مواجه شده است.
هرچند که محافل سیاسی و رسانه ای غرب و برخی کشورهای عربی سعی دارند تا این جنگ را به مبارزه با القاعده و مسائل امنیتی نسبت دهند اما در حاشیه آن نکاتی چند قابل توجه است.
1)یمن به عنوان یکی از کشورهای اسلامی سالهاست که مورد توجه غرب و صهیونیست ها قرار گرفته است. با توجه به اینکه منطقه شیعه نشین صعده با دولت مرکزی علی عبدالله صالح دارای اختلافاتی است دشمنان اسلام از این فرصت استفاده کرده و برای ایجاد فتنه داخلی در این کشور فعالیت می کنند. این اختلاف افکنی در حالی صورت گرفته که گزارش های منتشره از طرح های جدید صهیونیست ها در این کشور برای ایجاد جنگ داخلی و استفاده از این شرایط برای سلطه اطلاعاتی و اقتصادی برآن حکایت دارد.موقعیت جغرافیایی یمن بویژه نزدیکی آن با خلیج عدن برای صهیونیست ها بسیار اهمیت دارد چرا که در صورت نفوذ در یمن و سلطه بر این منطقه می توانند شرایط را برای افزایش فعالیت خود در دریای سرخ فراهم آورند.
جالب توجه آنکه صهیونیست ها در حالی به فعالیت در یمن و خلیج عدن روی آورده اند که به بهانه مقابله با دزدان دریایی سومالی سعی در استقرار نیروهای آمریکایی در دریای سرخ و خلیج عدن را دارند که نتیجه آن تحقق اهداف توسعه طلبانه دریایی آنها خواهد بود.نکته دیگر در تحرکات صهیونیست ها آنکه ، آنها از شرایط موجود برای انتقال یهودیان این کشور به سرزمین های اشغالی برای یهودی سازی فلسطین بهره برداری می کنند.گزارش ها نشان می دهد که پیش از بحرانی شدن شرایط حاکم بر یمن آژانس یهود تعدادی از یهودیان ساکن این کشور را به بهانه های مختلف به سرزمین های اشغالی منتقل کرده است. از دیگر اهداف صهیونیست ها از بحران سازی در یمن وادار کردن این کشور به همکاری های اطلاعاتی با این رژیم به بهانه برقراری امنیت می باشد. کارنامه صهیونیست ها نشان می دهد که آنها با بحران سازی در کشورها و با حمایت آمریکا به دستگاههای اطلاعاتی کشورها نفوذ کرده و برای رسیدن به اهداف خود بهره برداری می کنند. هدف نهایی صهیونیستها از نفوذ در یمن به سازش کشاندن و سلطه نرم بر دستگاههای اطلاعاتی و سیاسی این کشورها است.
2)آمریکا نیز که ادعای مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت را دارد خواستار تاسیس پایگاه نظامی در این کشور است و گزارش ها از اعزام نفراتی از ارتش آمریکا به این کشور حکایت دارد. البته کشورهای اروپایی نیز که ادعای حقوق بشر دارند نیز با سکوت خود عملا به حمایت از طرح های آمریکا می پردازند.آمریکایی ها که به بهانه مبارزه با تروریسم و القاعده به افغانستان و عراق لشکر کشی کردند اکنون با همان بهانه برای ورود به یمن و حتی سایر کشورهای عربی فعال شده اند. در این عرصه فرماندهان نظامی و دستگاههای اطلاعاتی آمریکا ادعای فرار رهبران القاعده از عراق و افغانستان به یمن را مطرح کرده اند چرا که زادگاه و جایگاه اولیه بن لادن رهبر القاعده در یمن بوده است. جالب توجه آنکه اوباما رئیس جمهور آمریکا در پیامی به عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن صراحتا از ارسال کمک های مالی و نظامی به یمن خبر داده است. هدف از این اقدام هرچند مبارزه با تروریسم عنوان شده اما در اصل برای تشدید جنگ داخلی در یمن و اجرای پروژه تقابل شیعه و سنی در جهان اسلام است.
3)محور دیگر دخیل در تحولات یمن برخی کشورهای عربی می باشند که به دلیل رشد تفکرات سلفی گری در آنها، همچنان در گرداب جنگ شیعه و سنی و تفرقه افکنی های دشمنان اسلام گرفتار هستند و به تقابل و محدود سازی شیعیان می پردازند. این دخالت ها سبب برافروخته شدن دوباره آتش جنگ داخلی در یمن شده است.گزارش های منتشره نشان می دهد برخی کشورهای عربی منطقه که خود به مقابله با شیعیان پرداخته و محدودیت هایی را برای آنان ایجاد کرده اند اکنون این طرح را در یمن اجرا می کنند.
در نهایت می توان گفت که تحولات یمن هرچند برگرفته از برخی اختلافات ریشه ای میان دولت و ساکنان منطقه شیعه نشین صعده بویژه گروه الحوثی است اما عامل اصلی این رویدادها دخالت های صهیونیست ها و آمریکاییها است که برای رسیدن به اهداف خود از هیچ عملی فروگذار نیستندچنانکه در قبال سایر کشورهای اسلامی نیز این تحرکات را انجام داده که نتیجه آن را در تحولات عراق ، پاکستان و.. می توان مشاهده کرد. به هر تقدیر این ناآرامی ها و جنگ میان شیعه و سنی با هر نامی که انجام می شود جز تامین خواسته های غرب و صهیونیست ها نتیجه ای نداشته است. بر این اساس تلاش کشورهای اسلامی برای مقابله با این مسائل امری ضروری است چرا که ادامه یافتن آن جز تحقق اهداف دشمنان جهان اسلام نتیجه ای به همراه ندارد.

نویسنده:علی تتماج

دسته ها : سیاست
سه شنبه 1388/6/31 11:40
X