معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3348994
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

گوجه فرنگی ازسبزیجاتی است که در فصل تابستان می‌روید. هر چند امروزه در تمام طول سال موجود می‌باشد اما کیفیت اصلی و تازگی گوجه از ماه جولای تا سپتامبر است.

گوجه فرنگی دارای بخش گوشتی درونی است که با دانه های مقطع و مایعی احاطه شده است. گوجه به رنگهای قرمز، زرد، نارنجی، سبز، بنفش و یا قهوه ای می‌باشد. گوجه میوه ای است که خاصیت شیرینی آن مانند دیگر میوه ها نیست،بلکه شیرینی آن همراه با کمی‌مزه تلخی و اسیدی است.با پختن گوجه مزه تلخی و تندی آن از بین می‌رود و مزه شیرین آن را نمایان تر می‌شود.گوجه فرنگی میوه گیاه Lycopersicon lycopersicum و از خانواده Solanaceae,یا از خانواده تاجریزی‌ها‌ست. نام آن در زبانهای مختلف منعکس کننده تاریخ و آئینهای مذهبی در رابطه با این میوه است . Lycopersicon در لاتین به معنی "هلوی گرگی"است و کشاورزان بر این اعتقاد بودند که مانند گرگ این میوه نیز خطرناک است. فرانسوی ها آن را pomme d`amour می‌نامند که به معنی "سیب عاشق" است، چون آنها براین باورند که گوجه فرنگی کمک به داشتن تمایلات جنسی قوی می‌کند. در حالیکه ایتالیایی ها آن را pomodoro یا "سیب طلایی "می‌نامند به این دلیل که اولین گونه‌ای که با آن آشنا شدند به رنگ زرد بودند.

صرف نظر از نام آن،گوجه فرنگی ،میوه ای فوق العاده مشهور و غذایی فراگیرنده است که به شکل، اندازه و رنگ‌های مختلف است. گوجه فرنگی در انواع گوجه قرمز،گوجه زرد روشن،گوجه ایتالیایی و گوجه سبز در بیشتر غذاهای آمریکای جنوبی مشهورند.

تاریخچه

گرچه گوجه فرنگی بیشتر در غذاهای ایتالیایی مصرف می‌شود اما سرمنشا آن ناحیه غربی آمریکای جنوبی از جمله جزایر گالاپاگوس است. به نظر می‌رسد که اولین گوجه فرنگی کشت شده شباهت بسیار زیادی به گوجه فرنگی گیلاسی دارد با اندازه‌ای کوچکتر از انواع دیگر. گوجه بیشتردر مکزیکو کشت می‌شد چون جزء اصلی غذاهای آنها بود. فاتحان اسپانیایی که به مکزیکو آمدند با گوجه فرنگی آشنا شدند و دانه های گوجه فرنگی را با خود به اسپانیا آوردند و آنرا به اروپا معرفی کردند. درقرن 16 نیز به ایتالیا راه یافت ولی غذای معروفی نبود چون بسیاری از مردم فکر می‌کردند که این میوه سمی ‌است و از خانواده کشنده تاجریزان است. کم کم در قرن 19 گوجه فرنگی به آمریکای شمالی نیز راه یافت.

امروزه ایالت متحده، روسیه، ایتالیا، چین و ترکیه بزرگترین تولیدکنندگان تجاری گوجه فرنگی هستند.

مواد موجود در 100 گرم گوجه فرنگی 

ویتامین C

34.38 میلی گرم

ویتامین A

1121.40 واحد

ویتامین K

14.22 میکرو گرم

پتاسیم

399.60 میلی گرم

منگنز

0.19 میلی گرم

فیبر

1.98 گرم

ویتامین B1

0.11 میلی گرم

ویتامین B6

0.14 میلی گرم

فولات

27.00 میکرو گرم

مس

0.13 میلی گرم

ویتامین B3(نیاسین)

1.13 میلی گرم

ویتامین B2(ریبو فلاون)

0.09 میلی گرم

منیزیم

19.80 میلی گرم

آهن

0.81 میلی گرم

ویتامین B5( اسید پنتوتنیک)

0.44 میلی گرم

فسفر

43.20 میلی گرم

ویتامین E

0.68 میلی گرم

تریپتوفان

0.01 گرم

پروتئین

1.53 گرم

مولیبدنوم

9.00 میکروگرم

کرو میوم

9.00 میکرو گرم

فوائد گوجه فرنگی

شبه کاروتن lycopene ، کراتنوئید و لایکوپین موجود در گوجه فرنگی به دلیل خاصیت ضد سرطانی و آنتی اکسیدانت آنها اهمیت بسیار زیادی دارند که نقش دفاعی در برابر انواع سرطانها از جمله سرطان کلیه، پروستات، لوزالمعده، سینه، ریه و غیره دارند.

نقش دفاعی گوجه فرنگی و کلم بروکلی در برابر سرطان پروستات

اگر در رژیم غذایی گوجه فرنگی و کلم بروکلی مصرف کنید، به دلیل قدرت دفاعی این دو سبزیجات از خطر ابتلا در برابر سرطان پروستات مصون‌تر هستید. محققان به افراد مسنی که سرطان پروستات دارند و تحت شیمی‌درمانی و پرتونگاری هستند توصیه می‌کنند که حتما از گوجه فرنگی و کلم بروکلی در غذاهای خود استفاده کنند.

سلامت لوزالمعده
یکی از مرگبار‌ترین سرطانها، سرطان لوزالمعده است که سلولهای آن به صورت قابل توجهی پخش می‌شوند و فرد را در عرض چند ماه از پا در می‌آورند ولی با مصرف یک رژیم غذایی از گوجه فرنگی و بروکلی می‌توان از این سرطان جلوگیری کرد.در میان افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند و رژیمهای غذایی سرشار از بتا کراتین و کاراتونانین دارند 42 تا 43 درصد خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده کاهش می‌یابد
.

افزایش سلامت بدن

گوجه فرنگی آنتی اکسیدانت بسیارمهمی‌است. تحقیقات نشان داده است که گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از ویتامین CوA  است. ویتامین A سرشار از کراتینهایی چون بتاکراتین است که به سرتاسر بدن حرکت می‌کنند و رادیکالهای آزاد را که به سلولها و غشاهای سلولی آسیب می‌رسانند و باعث تسریع التهاب و بیماریهایی چون تصلب شرائین، اثرات ناشی از دیابت، آسم و سرطان کلیه می‌شود را خنثی می‌کنند. علاوه بر آن گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از فیبر هستند که می‌توانند کلسترول را پایین آورند و قند خون را تنظیم کنند و همچنین از سرطان کلیه جلوگیری می‌کند.

کاهش بیماریهای قلبی

افرادی که در معرض تصلب شرایین هستند یا می‌خواهند از بروز آن جلوگیری کنند بدانند که گوجه فرنگی منبع خوبی از پتاسیم،نیاسین و ویتامین B6 و فولات است.  از نیاسین سالها به عنوان یک راه ساده برای کاهش کلسترول استفاده می‌شد. رژیم غذایی سرشار از پتاسیم می‌تواند فشار خون و همچنین خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهد. ویتامین B6 و فولات ازنیاز‌های اساسی بدن هستند که می‌توانند موادشیمیایی خطرناکی به نام هوموسستئین را به مولکولهای خوش خیم تبدیل کنند. در صد بالای هوموسستئین می‌تواند به دیواره‌های رگهای خونی آسیب برساند که نتیجه آن ابتلا به سکته قلبی و مغزی است. لیکوپین موجود درگوجه فرنگی همچنین می‌تواند نقش بسیار خوبی درجلوگیری از گرفتگی رگهای قلب داشته باشد. همچنین مصرف گوجه فرنگی به صورت خام یا آب گوجه فرنگی چند بار در هفته راه بسیار موثر برای محافظت از سیستم قلبی بدن است.

نقش آب گوجه فرنگی در جلوگیری از لخته شدن خون

گوجه فرنگی نقش بسیار اساسی در کاهش لخته خون دارد. مصرف مداوم گوجه فرنگی در غذای روزانه از ایجاد پلاکتها در رگهای خونی جلوگیری می‌کند. تجمع پلاکتها باعث ایجاد لخته خون در رگها به خصوص در دیابتی‌ها می‌شود. مصرف آب گوجه فرنگی می‌تواند تا حد قابل ملاحظه‌ای از ایجاد لخته خون جلوگیری کند. به افرادی که کلسترول بالا دارند و افرادی که تازه عمل جراحی انجام داده‌اند و یا افرادی که سیگار می‌کشند توصیه می‌شود که از خوردن گوجه فرنگی دریغ نکنند.

آب گوجه فرنگی نقش مهمی ‌در کاهش بیماریهای التهابی دارد

مصرف روزانه آب گوجه فرنگی می‌تواند در عرض کمتر از یک ماه شدت عمل علائم TNF آلفا که منبع التها‌ب در بدن است را به اندازه 35 درصد کاهش دهد. اگر شدت علائم TNF زیاد باشد می‌تواند منجر به تصلب شرائین، سفت شدن رگها، بیماریهای مربوط به رگهای قلب، سرطان، پوکی استخوان و آلزایمر شود.

چگونه استخوانهای قوی داشته باشیم

گوجه فرنگی بخورید. گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از ویتامین K است. ویتامین بسیار مهم برای مصون نگهداشتن استخوانها. ویتامین1K، اوستئوکلسین(پروتئین اصلی بدون کلاژن دراستخوان) را فعال می‌سازد بنابراین بدون ویتامین K1 کافی استخوان حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد.

جلوگیری از سرطان کلیه، دیابت، میگرن

فولات موجود در گوجه فرنگی می‌تواند از سرطان کلیه جلوگیری کند. علاوه بر آن گوجه فرنگی منبع بسیار خوبی از ریبوفلاوین است که نقش اساسی در کاهش تناوب حملات میگرنی دارد. بنابراین افزایش مصرف سس گوجه و گوجه فرنگی خام می‌تواند نقش بسیار مهمی‌ در حفظ سلامت کلی بدن داشته باشد.

چگونه انتخاب و ذخیره کنیم

گوجه فرنگی هایی را انتخاب کنید که قرمز پر رنگ هستند. رنگ قرمز آن نه تنها بیانگر طعم خوب آن است بلکه نشان می‌دهد که مواد مغذی گیاهی بیشتری دارد. گوجه فرنگی باید شکلی خوب و پوستی نرم و بدون لکه و زدگی داشته باشد. نباید پف کرده باشند زیرا این نشان می‌دهد که مزه و طعم خوبی ندارند و مزه غذا را نیز از بین می‌برد. گوجه رسیده مزه شیرین خاصی دارد.چون گوجه فرنگی در برابر سرما حساس است و سرما مانع از رسیده شدن آنها می‌شود پس آنها را در دمای اتاق و دور از تابش نور آفتاب قرار دهید. در این صورت تا یک هفته می‌توان آنها را نگهداری کرد، البته بستگی دارد که چگونه رسیده شده اند. برای زودتر رسیدن، آنها را در یک کیسه کاغذی همراه با یک موز یا سیب بگذارید، چون خارج شدن گاز اتیلن موجود در موز و سیب باعث رسیدگی زودتر گوجه فرنگی می‌شود. اگر گوجه‌ها شروع به ترشیدگی کردند و شما هنوز نمی‌خواهید از آنها استفاده کنید می‌توانید آنها را در فریزر قرار دهید در این حا‌لت یکی دو روز بیشتر می‌توانید آنها را ذخیره کنید. 30 دقیقه قبل از مصرف آنها را از فریزر بیرون بیاورید تا طعم و تازگی خود را داشته باشد. گوجه فرنگی خرد شده و سس گوجه خیلی خوب فریز می‌شوند. گوجه فرنگی‌هایی که با نور آفتاب می‌رسند را باید در ظرفهای سر بسته و در جای خنک نگهداری کرد.


دسته ها : تندرستی
جمعه 1387/9/29 1:34
X