گوگل اعلام کرد که قصد دارد «زیست بوم کتاب دیجیتال» را ایجاد کند تا شرکای انتشاراتی بتوانند دسترسی به عناوین کتابهایشان را به فروش برسانند.

«گابریل استیکر» سخنگوی گوگل گفت: تا پایان سال جاری می خواهیم زیست بوم کتاب دیجیتال را ایجاد و پشتیبانی کنیم تا شرکای انتشاراتی بتوانند با استفاده از هر وسیله متصل به اینترنت، کتابهای خود را برای فروش در دسترس علاقه مندان قرار دهند.

احتمالا تفاوت عمده بین گوگل و آمازون در این است که این غول جستجوی اینترنتی قصد دارد به کاربران جستجوی کتاب گوگل امکان دهد حق دسترسی به کتابهای دارای کپی رایت را از هر رایانه، e-reader و تلفن همراه متصل به اینترنت خریداری کنند.

این سخنگو افزود: شیوه دسترسی به کتابها در گوگل با آمازون تفاوت دارد. مشتریان سایت آمازون می توانند کپی هایی را از عناوین خاص خریداری وآن را بر روی کیندل رایانه خود ذخیره کنند.

این در حالی است که افرادی که از طریق گوگل به کتاب دسترسی می یابند می تواند عناوین کتاب را بة صورت آنلاین خوانده و بطور موقت آن را در اینترنت بروزر ذخیره کنند و بعدا آن را بصورت آف لاین مطالعه کنند.

انتشاراتی ها می توانند قیمتهای خودشان را بر روی کتاب بگذارند اگر چه گوگل حق تخفیف کتابها را خود، تعیین می کند. آمازون به ازای هر کتاب الکترونیک از خریدار 9.99 دلار طلب می کند.

گوگل اعلام کرد: هنوز در حال مذاکره با انتشاراتی هاست و جزئیات این پروژه نیز باید مشخص شود.


دسته ها : کتابداری
سه شنبه 1388/3/26 8:33
X