معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3675555
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

شاید شما هم یک مسواک برقی در منزلتان داشته باشید و از آن هر شب برای مسواک زدن دندانهایتان استفاده کنید ولی مسواک برقی برای افراد خاصی مفیدتر است.

کوچولوها: یکی از این گروهها کودکانی هستند که اصلاً علاقه ای به مسواک زدن ندارند، شکل های رنگی و طراحی ویژه کودکان در این مسواک ها می تواند کودکان را به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان تشویق کند.

پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها: سالمندان نیز می توانند با خرید یک مسواک برقی از مزایای آن بهره ببرند. در دوران سالمندی به دلیل کاهش توانائی های عضلات و مفاصل و یا بیماریهایی مثل پارکینسون، کنترل کارهای دقیقی مثل مسواک زدن برای پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها دشوار می باشد. این مسواک می تواند به سالمندان کمک کند بدون تلاش و صرف وقت زیاد بهداشت دندانهایشان را رعایت کنند.

معلولان: کودکان عقب مانده ذهنی و جسمی نیز از گروه افرادی هستند که هدیه کردن یک مسواک برقی به آنها می تواند برایشان بسیار مفید باشد. این کودکان معمولاً خودشان توانائی مسواک زدن کامل و درست را ندارند و این کار بوسیله والدین یا مربی هایشان انجام می شود. به این ترتیب فردی که از این کودکان نگهداری می کند می تواند راحت تر و با صرف وقت کمتر و مؤثرتر دندانهای این معلولان را مسواک کند.

نوجوانان: گروه آخر از افرادی که خرید و استفاده از مسواک برقی به آنها توصیه می شود، نوجوانان و جوانانی هستند که دندانهایشان را ارتودنسی کرده اند و روی دندانهایشان براکت ها و سیم هایی وجود دارد که محل گیرکردن باقی مانده مواد غذایی است و اگر دندانها در مجاورت این وسایل به درستی مسواک زده نشوند، اردتودنسی می تواند خود موجب پوسیدگی دندانهای این افراد شود. اگر نوجوانان شما به ویژه اردتودنسی کرده است و توجه چندانی بر حفظ بهداشت دهان و دندانهایش ندارد، می توانید برایش یک مسواک برقی خریداری کنید. این مسواک ها در زمان کوتاهی دور براکت ها را تمیز کرده و از پوسیدگی دندانها جلوگیری می کنند ولی پیش از خرید آن با دندانپزشک دربار? خرید نوع مناسب و روش درست استفاده از آن مشورت کنید.

دندانپزشکان چه می گویند؟

شاید تصور کنید مسواک های برقی بهتر از مسواک های دستی دندانها را تمیز می کنند و کارآمدتر هستند، ولی حقیقتی وجود دارد و آن اینکه دندانپزشکان نظر متفاوتی دارند. مسواک های برقی هیچ برتری بر مسواک های دستی ندارند ولی نکته ای که در استفاده از آن نهفته است، شور و شوقی است که در هر کس برای مسواک زدن دندانهایشان با آن ایجاد می کنند.

نتایج مطالعات محققان نشان می دهد استفاده طولانی از مسواک برقی، اثرات مفید بیشتری نسبت به مسواک دستی ندارد ولی این اثرات در کوتاه مدت بسیار چشمگیرند.

به این صورت که افرادی که از مسواک برقی استفاده می کردند، التهاب لثه هایشان که ژنژویت نامیده می شود در مدت کوتاهی بهبود یافت. ما انسانها این گونه عادت کرده ایم که هر تغییر آزمایشی جدیدی که در زندگیمان رخ می دهد، موجب می شود رفتارمان بهبود پیدا کند و مسواک برقی نیز از این قانون مستثنی نیست. چون یک وسیله جدید را آزمایش می کنیم و روزهای اول علاقه زیادی به استفاده منظم از آن داریم و بدون شک در آن روزها بهداشت دهان و دندانهایمان را بسیار بهتر رعایت می کنیم. چون خود این مسواک ها حرکت های گوناگونی را به صورت خودکار روی سطح دندانهایمان انجام می دهند، به مهارت دستی کمتری برای مانور دادن در سطوح مختلف دندانی نیاز است.

حقیقت این است که فرق چندانی نمی کند که شما کدامیک از این مسواک ها را انتخاب کنید و چه مقدار پول می پردازید. گرچه اگر شما به سراغ انواع معتبرتر و استاندارد بروید، از آسیب هایی که ممکن است مسواک های برقی غیراستاندارد به لثه ها و دندانهایتان برساند در امان بمانید، ولی آنچه خیلی بیش از خرید مسواک برقی اهمیت دارد، روش مسواک زدن دندانهایتان است.

شما اگر روش درست مسواک زدن را از دندانپزشکتان یاد بگیرید دیگر چندان فرقی نمی کند با یک مسواک دستی مسواک بزنید و یا از یکی از مدل های مسواک برقی استفاده کنید.دسته ها : تندرستی
پنج شنبه 1387/10/19 0:29
X