معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2400367
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
سرنگونی حکومت تزاری در روسیه، بی تردید یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ جهان است. محدودیت‌هائی که در مورد ملیت‌ها و اقوام اعمال می‌شد از میان برداشته شدند. اما انقلاب روسیه نه تنها صهیونیسم را نابود نکرد بلکه این آزادی جدید، انگیزشی شدید به این جنبش اعطاء کرد.
در مسکو یک کمیته صهیونیستی منطقه‌ای تاسیس شد که بسیاری از استان‌ها را در بر می‌گرفت: آستارا خان، ولادمیر، ولوگدا 1، ورونژ 2، قازان، کالوگا 3، کاستروما 4، کورسک، مسکو، نیژنی نووگرود 5، سیمبیرسک 6، اسمولنسک، تامبوف 7، تولا 8، اوفا 9، یاروزلاو 10 و دون. 11
در شهر اودسا، تظاهرات صهیونیستی برپا شد. کل گردان‌های سربازان صهیونیست با پرچم‌های آبی و سفید و شعار "آزادی در روسیه و زمین و آزادی در فلسطین " در خیابانهای شهر راهپیمائی کردند.
یکصد و پنجاه هزار نفر در پشت سر این پرچم‌ها به راه افتادند و فرماندار نظامی اودسا بر ادای احترام همگانی به پرچم‌ها پافشاری می‌کرد. در شهرهای دیگر روسیه از جمله مینسک، ساراتف 12، یوریف 13، خارکف 14، نیژنی نووگرود، کاترینبرگ 15، هومل 16، پروسکوروف 17، باکو 18، دوبرونو 19، ریازان 20، کاترینوسلاو 21، مسکو نیز همایش‌های صهیونیستی برپا شد.
در شهر کیف، پس از رسیدن راهپیمایان به تالار شهر، پرچم صهیونیستی برافراشته شد و «سرود جنبش صهیونیسم» 22 که در سال 1948 به سرود ملی اسرائیل تبدیل شد توسط دسته موزیک شهر نواخته شد.
در شهر بردیچف 23، پانزده هزار یهودی که پرچم‌های صهیونیسم را با خود حمل می‌کردند در خیابان‌های اصلی شهر راهپیمائی کردند. مسئولین شهرداری و مقام اجرائی این شهر و رؤسای سازمان‌های ملی اوکراین از تظاهرکنندگان صهیونیست استقبال کردند. در ترکمنستان و بخارا جنبش صهیونیستی پیشرفت چشمگیری داشت. تمامی یهودیان سفاردی حمایت خود را از جنبش صهیونیستی اعلام کردند. یهودیان اشکنازی و سفاردی در کنفرانس بزرگ صهیونیستی که در سمرقند برپا شد با یکدیگر صمیمانه همکاری کردند. در کنفرانس سمرقند حدود پنج هزار یهودی شرکت داشتند و قطعنامه‌ای در حمایت از تبدیل فلسطین به موطن یهودیان صادر شد. در تالار بزرگ شهر مسکو، همایش یهودی برپا شد. دکتر ئی، دیلیو. چلنو به ریاست این گردهم‌ئی انتخاب شد.
دکتر چلنو در این همایش نطقی ایراد کرد و در خلال آن ضمن بازگو کردن مطالب دیگر، چنین گفت:
ما از دولت موقت سوسیالیستی استدعا داریم باور کند که می‌تواند در مبارزات قهرمانانه خود برای تقویت آزادی و عظمت روسیه کاملا به پشتیبانی ما و نیروهای ما اعتماد کند. آنچه ضروری است و ما در راه آن تلاش می‌کنیم به دست آوردن یک کانون سرزمین ملی 24رای مردم پراکنده یهود است. تاسیس این کانون هم اکنون آغاز شده است و ادامه خواهد یافت. این کانون به تدریج توسط نیروها و امکانات یهودیان سرگردان، انباشته خواهد شد. کدامیک از شما در خلال یک سال و نیم گذشته با اشتیاق فراوان زندگی جوانترین شاخه قوم یهود یعنی آمریکائیان را دنبال نکرده‌اید؟ صدها هزار کارگر، یکصدا خواهان تضمین حقوق یهودیان سرگردان و یک مرکز خودمختار در فلسطین هستند. جامعه یهودیان نیویورک که نماینده یک میلیون و دویست و پنجاه هزار یهودی است شعار تضمین حقوق یهودیان سرگردان و ایجاد مرکز خودمختار یهود در فلسطین را سر می‌دهد. علاوه بر این، کنگره جنبش صهیونیستی که نماینده همه سه میلیون یهودی ساکن آمریکاست، قرار است تا پائیز آینده تصمیم‌های مهمی اتخاذ کند. با توجه به این تحولات، خواهید پذیرفت، وحدت و هماهنگی که ما رویای آن را در سر می‌پرورانیم، در حال شکل‌گیری است. ما فعالیت پیشگامان جنبش صهیونیستی را در آنسوی اقیانوس دنبال می‌کنیم.
اما آنچه که قابل پیش‌بینی نبود چگونگی برخورد اقشار گسترده یهود در قبال آرمان صهیونیستی است که از زمان انقلاب کبیر بلشویک به این سو، خود را آشکار ساخته است.
این کنفرانس با شرکت پانصد و پنجاه و دو نماینده از ششصد و چهل شهر برگزارشد. در این کنفرانس نمایندگانی از ترکستان، بخارا و کریمه حضور داشتند. علاوه بر این پانصد میهمان از شهرهای مختلف، بیش از یک هزار و یکصد میهمان از شهر پتروگراد در این گردهم‌آئی شرکت کرده بودند.
در این گردهمائی رئیس کنفرانس سندی تاریخی را قرائت کرد. این سند بی‌سابقه فرمانی بود که ژنرال الکسیف فرمانده جبهه غرب امضاء کرده بود و در آن به سربازان یهود اجازه داده می‌شد که از بین خود نمایندگانی را برای شرکت در کنفرانس پتروگراد انتخاب کنند. در فرمان مزبور، به مقام‌های ذیربط دستور داده شده بود تا ورقه‌های عبور و وسائل نقلیه لازم را برای شرکت نمایندگان سربازان یهود در کنفرانس پتروگراد، فراهم کنند.
سخنگوی هیئت نمایندگی سربازان یهود بیانیه‌ای را که به تصویب همقطارانش رسیده بود قرائت کرد؛ در بیانیه گفته می‌شد: «ما، سربازان یهود که به نمایندگی از سوی نظامیان یهودی در ارتش در این همایش شرکت کرده‌ایم خطاب به شرکت‌کنندگان در کنوانسیون و مردم یهود اعلام می‌کنیم.» «صدها و بلکه هزاران یهودی، در درون ارتش روسیه در جبهه‌های نبرد حضور دارند».
کنفرانس پتروگراد قطعنامه‌ای بشرح زیر صادر کرد. نکته اول اینکه قوم یهود باتوجه به پراکندگی در سراسر جهان تنها از طریق دستیابی مجدد به کانون خودمختار ملی در فلسطین می‌تواند شرایط لازم را برای توسعه عادی زندگی ملی، فرهنگی و اقتصادی خود فراهم آورد. دوم اینکه، ملت یهود همواره آرزوی استقرار در فلسطین را در سر پرورانده است. کنفرانس صهیونیستی در روسیه به اتفاق آراء اعلام می‌دارد که ملت‌ها به اراده و خواست صریح ملت یهود برای اسکان و تولد دوباره در فلسطین به عنوان مرکز ملی خود پی خواهند برد و آن را برسمیت خواهند شناخت و در نتیجه شرایط لازم را برای تضمین تکامل آزادانه و موفقیت آمیز نیروهای متمرکز یهودی و بازگشت آنان به فلسطین فراهم خواهند کرد.
برای تحقق ملموس و تجلی کامل اراده ملت یهود، کنفرانس لازم می‌داند تا ابتدا درباره موضوع مورد نظر، در میان یهودیان همه‌پرسی برگزار کند، سپس مسئله ادعاهای یهودیان در قبال فلسطین را در کنگره سراسری یهودیان روسیه مطرح کند و سرانجام اینکه حضور نمایندگان ملت یهود را در کنفرانس آتی صلح که با پایان گرفتن خصومتها برپا خواهد شد، برای بازگو کردن آرمان‌های این قوم و پشتیبانی از صهیونیسم مطالبه کند.
رفتار حاکمان تازه‌کار بلشویکی در روسیه نشان می‌داد که آنان نیز به صورت سازمان‌یافته‌ای با اهداف و مقاصد جنبش صهیونیستی همسویی داشته و به اشکال گوناگون، ایجاد کشور یهودی در فلسطین را مورد حمایت قرار می‌داده‌اند.

پى‏نوشتها


1. Vologda
2. Voronesh
3. Kaluga
4. Kostrooma
5. Nijni - Novgorod
6. Simbirsk
7. Tambov
8. Tula
9. Ufa
10. Jaroslav
11. Don
12. Saratov
13. Juriev
14. Kharkov
15. Ekaterinburg
16. Homel
17. Proskurov
18. باید توجه داشت که باکو یکی از مراکزی بود که روچیلدها بر منابع نفتی آن مسلط بودند، بدیهی است که در چنین وضعیتی باکو در زمره مراکز فعالیت صهیونیست‌ها درمی‌آمد. رواج اندیشه‌های ناسیونالیستی در این شهر نمی‌تواند با فعالیت صهیونیستها که به چیزی کمتر از نابودی امپراتوری روسیه و تجزیه آن رضا نمی‌دادند بی‌ارتباط باشد.
19. Dubrovno
20. Riazan
21. Ekaterinoslav
22. Hatikvah
23. Berdicheff
24. National Territorial Center

دسته ها : سیاست
چهارشنبه 1388/2/2 17:27
X