معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2400376
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
سامی شهاب نام تشکیلاتی محمد یوسف احمد منصور عضو حزب‌الله است که کارش ارایه کمک لجستیکی به غزه بود و شش ماه قبل در مصر دستگیر شده و اکنون تحت بازجویی قرار دارد. روزنامه البلد خلاصه‌ای از زندگی و سوابق وی را منتشر کرده است.

«سامی شهاب متولد روستای حداثا در جنوب لبنان است که نزد اهالی خیابان البرکات در محله حی‌السلم در حومه جنوبی بیروت (ضاحیه) به ابو یوسف معروف است. کسی در خیابان البرکات باور نمی‌کند که سامی شهاب همان ابو یوسف است».

سامی شهاب حتی با افراد خانواده خود درباره وظیفه‌اش در حزب‌الله سخن نمی‌گفت و تمایل داشت که نوع کارش محرمانه باقی بماند. به گفته نزدیکان وی، آنها تنها می‌دانستند که ابویوسف در حزب‌الله مشغول به کار است، اما غیبت‌های مکرر وی از منزلش نشان می‌داد که او به وظیفه مهمی در حزب‌الله اشتغال دارد.

ابویوسف به همراه دوست و شریکش ذوالفقار دارای کارگاه آهنگری ماشین در محله حی‌السلم بود و به گفته همسرش و اهالی محل، غیبت‌های مکرر وی برای همه و حتی شریکش پرسش‌برانگیز بود. وقتی از همسرش در این زمینه سوال شد، وی گفت که این موضوع به من مربوط نیست.

اهالی خیابان البرکات درباره سامی شهاب 39 ساله می‌گویند که وی کم حرف بوده و نزد همه محبوب بود. این فرد از خانواده‌ای جنوبی بود که درد و رنج اشغال خاک جنوب لبنان توسط اسراییل را از نزدیک احساس کرده بود؛ چنانکه در جنگ سال 2006 اسراییل علیه لبنان در جریان بمباران مناطق مسکونی سه تن از افراد خانواده خود را از دست داد.

وی در نیمه دهه نود میلادی ازدواج کرده و دارای چهار فرزند (دو پسر و دو دختر) است که بزرگ‌ترین آنها 12 ساله است. زندگی سامی شهاب بسیار عادی و همراه با بدهی‌های فراوان بود.

یکی از دوستانش می‌گوید که وی در حزب‌الله مراحل و مناصب مختلفی را طی کرد و سپس مسئول تشکیلات رصد و مراقبت در حزب‌الله شد و از سال 2005 نیز مسئولیت پرونده فلسطین به وی واگذار شد. در این مدت فعالیت وی افزایش یافته و مدت غیبت وی از خانه افزایش یافت.

همسر سامی شهاب درباره محمد قبلان که نامش در رسانه‌ها مطرح است، گفت: «قبلان مسئول شهاب بود و بین آن دو دوستی و رابطه همکاری خوبی وجود داشت و روزانه با هم دیدار داشتند و قبلان اکنون در لبنان است».

خانواده شهاب می‌گویند که وی در ماه نوامبر گذشته در فرودگاه قاهره پس از توقفی 18 روزه هنگام بازگشت به لبنان توقیف شد و دو روز قبل از بازداشت با خانواده‌اش تلفنی صحبت کرده بود و قبل از سفر اخیرش برای اولین بار به همسرش گفته بود که در صدد سفر به مصر هستم.

افراد نزدیک به شهاب می‌گویند که وی در نتیجه سخن‌چینی یک فرد فلسطینی که در مصر با وی کار می‌کرده دستگیر شد.

این افراد می‌گویند که شهاب پس از بازداشت به مدت چهار ماه مورد بازجویی قرار نگرفت و به کسی حتی منتصر الزیات وکیل مدافع وی اجازه دیدار با شهاب داده نشد. رفتار مسئولان مصری با وی خوب نبود به ویژه آن که وی از ناحیه ستون فقرات و مشکلات جسمی دیگری مانند ضعف در شنوایی در رنج است و خانواده‌اش هفته گذشته از طریق کانال خاصی مقداری دارو برایش ارسال کردند تا از طریق وکیل مدافعش در اختیار وی قرار گیرد.

اما خانواده محمد منصور افتخار می‌کنند که فرزندشان به اتهام ارسال کمک برای فلسطینی‌های غزه در بازداشت است. آنان اتهام‌های مصر علیه وی در مورد ایجاد مقدمات برای ترور و انفجار را بی‌اساس می‌دانند و به وجودش افتخار می‌کنند؛ به ویژه پس از آن سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی اخیر خود کار وی را تایید و ستایش کرد.

منابع آگاه می‌گویند که متوسط دیدارهای محمد منصور از مصر در سال گذشته بیش از 12 بار بوده و کار اصلی وی انتقال پول نقد بود.

دسته ها : سیاست
چهارشنبه 1388/2/2 10:21
X