معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2400392
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
سیدجواد آرامی ، اظهار داشت: عدم شناخت افراد از یکدیگر از عوامل مهم جدایی است و در اکثر موارد طرفین زمانی که وارد زندگی مشترک می‌شوند از یکدیگر هیچ شناختی ندارند و این عدم شناخت اختلافات زیادی را ایجاد می‌کند.
وی افزود: بعضی از افراد برای برطرف کردن نیاز مالی خود با فردی ازدواج می‌کنند که از لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی باشد و مسلماً چنین انتخابی مناسب نیست و در نهایت به جدایی ختم خواهد شد.
‌آرامی ادامه داد: توجه به جاذبه‌های ظاهری یک فرد از عواملی است که در زندگی تأثیر دارد اما نمی‌تواند تعیین کننده اهداف زندگی سالم باشد؛ بنابراین زوجین نباید این عامل را در رأس معیارهای خود قرار دهند.
این روان‌شناس گفت: عدم هماهنگی‌ تحصیلی، عدم یکسان بودن موضوع اقتصادی از دیگر عوامل جدایی است.
وی در خصوص مشکلات بعد از طلاق برای زنان تصریح کرد: زنان بعد از طلاق امکان پذیرش اجتماعی کم‌تری در جامعه پیدا می‌کنند و مشکلات عاطفی مادر همچنان بعد از طلاق رسمی هم ادامه خواهد داشت.
آرامی بیان داشت: اگر کودکان بعد از جدایی پدر و مادر خود یک منبع عاطفی مناسب داشته باشند آسیب کم‌تری از این جدایی خواهند دید.
وی افزود: خانواده‌هایی که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند اما از نظر عاطفی از یکدیگر جدا شده‌اند و یا همواره با هم درگیری دارند چنین خانواده‌ای تأثیر سوء بیش‌تری بر کودکان دارند و نسبت به خانواده‌ای که از یکدیگر طلاق گرفته‌اند آسیب بیش‌تری به بچه‌ها وارد می‌کنند.
وی گفت: اگر حضانت کودک بر مادر باشد و مادر از نظر مالی تأمین نباشد آسیب زیادی به کودک وارد شده و دچار افت تحصیلی می‌شود و گرایش زیادی به سمت رفتاهای ضداجتماعی پیدا می‌کند.
آرامی ادامه داد: نهاد خانواده یک نهاد مقدس است و ازدواج نیز امری مقدس است و علاوه بر برطرف کردن نیاز جنسی نیازهای عاطفی و اجتماعی فرد را تأمین می‌کند.
وی اظهار داشت: جدایی در عملکرد اجتماعی افراد تأثیرگذار است و افزایش طلاق در جامعه آسیب اجتماعی بیش‌تری را به جامعه وارد خواهد کرد.
این روان‌شناس عنوان کرد: اگر کودکان در زمان جدایی خانواده در پایان دوران نوجوانی باشند احتمال آسیب‌پذیری آن‌ها کم‌تر خواهد بود به دلیل آن‌که شخصیت کودکان در دوران نوجوانی شکل گرفته است.
وی ادامه داد: اگر طلاق در سنین پائین‌تری اتفاق بیفتد احتمال آسیب‌دیدگی آن‌ها بیش‌تر خواهد شد.
آرامی خاطرنشان کرد: کودکان با از دست دادن الگو در پی پیدا کردن الگوی دیگر برای خود هستند و امکان یافتن الگوی نامناسب نیز برای آنان وجود دارد و در این زمینه احتمال آسیب‌ دیدن برای جنس مؤنث بیش‌تر است.

دسته ها : روانشناسی
يکشنبه 1388/1/30 12:39
X