معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2162823
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

پژوهشگران در گزارش جدیدی اعلام کردند که افزایش اندازه دور کمر می‌تواند خطر بروز سکته کامل یا ناقص مغزی را افزایش دهد.

این پژوهش از سوی محققان بیمارستان ساکسون در ارنس دورف آلمان صورت گرفته است.

در این تحقیق، توبیاس بک و دستیاران وی از بیمارستان ساکسون بر روی نشانگرهای مختلف چاقی که ممکن است با خطر بروز سکته مغزی در ارتباط باشند، مطالعه کرده‌اند. این مطالعات بر روی 379 فرد بالغ که سابقه ابتلا به سکته مغزی داشتند و هم چنین 758 فرد سالم از گروه کنترل در رده سنی و هم چنین جنسیت مشابه انجام گرفته است.

محققان تاکید کردند: هرچند اضافه وزن و چاقی به طور کلی خطر سکته مغزی را تشدید می‌کند اما این ارتباط در برابر فاکتورهای دیگر مانند بی تحرکی، مصرف دخانیات، افزایش فشار خون و دیابت تقریبا بی‌اهمیت می‌شود. اما آنچه بسیار بیشتر از چاقی عمومی بدن در به خطر انداختن سلامتی افراد نقش دارد، چربی دور شکم است. چربی دور شکم در کنار سایر عوامل فوق یک فاکتور خطرزای جدی در بروز سکته مغزی است.

باید یادآور شد،‌ حتی در افرادی که وزن و جثه آنها طبیعی است اما اندازه دور کمر بیشتر از تناسبات سایر اندام‌ها است، این خطر هم چنان وجود دارد. محققان تاکید کردند؛ اگر حاصل تقسیم اندازه دور کمر به دور باسن در مردان بیشتر از 97/0 و در زنان بیش از 84/0 باشد،‌در نتیجه خطر بروز سکته مغزی تا هشت برابر در این افراد افزایش می‌یابد.


دسته ها : تندرستی
چهارشنبه 1387/10/11 0:36
X