بر اساس گزارشات منتشر شده از سوی دانشمندان دانشگاه علوم زیستی نیویورک مشخص شد که تخم‌های غاز سفید از انقراض نسل خرس‌های قطبی، با توجه به افزایش روزافزون دمای هوا، کره زمین و تغییرات جوی جلوگیری می‌کند! 
به نقل از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، «رابرت راک‌ول» محقق و دستیار پروژه حفاظت از حیوانات قطبی در این باره گفت: بیش از 40 سال است که خرس‌های قطبی در صورت دسترسی نداشتن به غذا و مواد غذایی به لانه پرندگان از جمله غازهای سفید حمله کرده و تخم‌های این پرندگان را که سرشار از ویتامین و مواد معدنی و از همه مهم‌تر چربی است، می‌خورند تا در طول فصل سرما و یخبندان ذخیره چربی کافی برای ادامه حیات داشته ‌باشند.

«رابرت راک‌ول» که استاد پرنده‌شناسی در موزه تاریخ طبیعی آمریکاست در ادامه افزود: نسل خرس‌های قطبی به علت افزایش گرمای زمین و بروز تغییرات جوی رو به نابودی و انقراض است، به طوری که این گونه از پستانداران در فهرست قرمز انجمن جهانی حفاظت از طبیعت و حیات‌وحش ـ IUCN ـ قرار گرفته است؛ چرا که در عرض 88 درجه جنوب قطب شمال که اکثرا سطحی پوشیده از یخ دارد، محل زندگی خرس‌های قطبی بوده و تغییرات جوی تا حدودی باعث تخریب و از میان رفتن محل زندگی این جانداران شده ‌است. علاوه بر این، بسیاری از منابع غذایی این حیوانات نیز از تغییرات جوی و افزایش گرمای زمین بی‌نصیب نمانده و یا از زیستگاه اصلی خود کوچ کرده‌اند و یا منقرض شده‌اند.

این درحالیست که «رابرت راکول» استاد پرنده‌شناس دانشگاه نیویورک در ادامه سخنانش افزود: چندین دهه است که خرس‌های قطبی و غازهای سفید برفی در کنار هم در جزیره «هادسون» زندگی می‌کنند به علت آن که جمعیت غازهای سفید پس از یک دهه طولانی کاهش، بار دیگر با افزایش تولید نسل مواجه شد، خرس‌های قطبی می‌توانند از تخم این پرندگان به عنوان منبع غذایی سرشار از ویتامین استفاده کنند.

همچنین طی بررسی‌های این دانشمند مشخص شد که خرس‌های قطبی که حدود 125 هزار سال پیش به مناطق قطبی آمده‌اند، در صورت ذوب یخ‌ها و از میان رفتن صخره‌های یخی، قادر به زندگی و ادامه حیات نخواهند بود؛ چراکه زندگی این حیوانات به یخ و آب‌های یخ‌زده قطب شمال بستگی دارد.


دسته ها : عمومی
دوشنبه 1387/10/9 18:6
X