معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3303455
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

اين روزها و با نزديك شدن ماه مبارك رمضان شبكه‌هاي تلويزيوني عربي هر كدام از سريال‌هاي در نظر گرفته براي اين ماه خبر مي‌دهند كه در اين ميان، خبر پخش سريال «معاويه و حسن و حسين» بيش از ديگر سريال‌ها جلب توجه مي‌كند.

* پخش سريال «معاويه و حسن و حسين» در شبكه سعودي روتانا

به گزارش پايگاه خبري العربيه، در روزهاي آتي با پايان تدوين و تصويربرداري‌هاي نهايي اين سريال كه با هزينه‌اي معادل 3 ميليون دلار توسط شركت كويتي «مها» در 30 قسمت يك ساعتي توليد شده، براي پخش از شبكه سعودي «روتانا خليجي» متعلق به «امير وليد بن طلال» آماده مي‌شود.
سريال «معاويه و حسن و حسين» تاليف محمد اليساري است كه آن را «عبدالباري ابوالخير» كارگرداني كرده است و در آن «رشيد عساف» بازيگر مشهور سوري در نقش معاويه و همچنين «محمد المجاني» در نقش امام حسين(ع) و «خالد الغويري» در نقش امام حسن(ع) و همچنين نوار بلبل(شمر)، ناصر وردياني(قيس بن سعد)، قاسم ملحو(حر بن يزيد رياحي)، محمود سعيد(ابوهريره)، سهيل حداد(اشعث بن قيس)، سهيل جباعي، (عبيدالله بن زياد)، هشام بهلول (مسلم‌بن عقيل)، خالد القيش (يزيدبن معاويه)، زيناتي قدسية (عبدالله بن سبا) و غسان عزب (مالك اشتر) ايفاي نقش مي‌كنند.
اين سريال تاكنون در اردن، مراكش، لبنان و امارات متحده عربي فيلم‌برداري شده است و به گفته العربيه، يك گروه ايراني نيز چهره‌پردازي بازيگران اين سريال را بر عهده داشته است!

* شخصيت خيالي «عبدالله‌بن سبا» محور داستان سريال

در خلاصه داستان اين سريال كه پيش از اين نام‌هايي چون «الاسباط»، «معاويه و دوران فتنه» و «مشعل‌هاي نور» داشته، آمده است: اين سريال به زندگاني امامان حسن و حسين[ع] و فتنه بزرگي كه پس از رحلت حضرت رسول(ص) رخ داد و نقش آنان در دفاع از خليفه سوم عثمان‌بن عفان و همراهي با اميرالمؤمنين علي‌بن ابيطالب(ع) مي‌پردازد؛ اين سريال همچنين كنار رفتن [امام] حسن[ع] از خلافت [مسلمين] براي ايجاد صلح بين مسلمانان و وحدت امت اسلامي را به نمايش مي‌گذارد.
در همين حال شبكه روتانا در گزارشي درباره اين سريال عنوان كرد: اين سريال نقش يهوديان در توطئه و اختلاف‌افكني بين مسلمانان پس از كشته شدن عثمان را تا شهادت امام حسين(ع) به تصوير مي‌كشد.
«محمد الحسيان» رئيس شوراي اداري شركت مها در گفت‌وگو با روتانا گفت: اين سريال بر اساس حقايق تاريخي ساخته شده و تلاش دارد روابط خوب ميان صحابي حضرت رسول‌الله(ص) از يك طرف و ميان صحابه و اهل بيت(ع) را از سوي ديگر نشان دهد.
وي افزود: همانطور كه مي‌دانيم پس از قتل عثمان فتنه‌اي رخ داد اما مي‌بينيم كه اصحاب پيامبر(ص) با وجود اختلاف، بزرگي و اخلاق را رعايت مي‌كردند اما در اين بين «عبدالله‌بن سبا» يهودي به اختلاف‌افكني بين آنان اقدام كرد.

* دروغ بزرگ سازندگان سريال: 30 فتواي شيعي و سني سريال را تأييد كرده‌اند!

بنابر اين گزارش طرح سريال «معاويه و حسن و حسين» در سال 2010 توسط شركت كويتي مها كه يكي از بزرگترين شركت‌هاي ساخت سريال‌هاي عربي است، آغاز شد اما به دلايل فني و همچنين مخالفت شيعيان كويت با آن، در اين كشور فيلمبرداري نشد.
اين سريال كه قرار بود رمضان سال گذشته توسط شبكه ماهواره‌اي قطر پخش شود به دلايل فني و همچنين مخالفت‌هاي علما پخش نشد.
«محمد العنزي» مدير شركت مهاي كويت و تهيه كننده اين سريال به روتانا گفت: سناريوي اين سريال پيش از آغاز كار مورد تاييد علماي مسلمان واقع شد.
وي افزود: تاكنون 30 فتوا در تاييد اين سريال داشته‌ايم كه ميان آنها اسامي علماي سني و شيعه ديده مي‌شوند و سناريوي اين كار توسط علماي اسلامي از جمله «يوسف القرضاوي»، «شيخ سلمان العوده» و «شيخ حمود الهتار» وزير اوقاف يمن، «شيخ هاني الجبير القاضي» از اعضاي دادگاه عمومي مكه مكرمه و همچنين مركز افتاء و مطالعات شرعي وزارت اوقاف و امور اسلامي كويت و همچنين «شريف‌حسن الحسيني» مسئول مركز «تراث اهل بيت بحرين» تاييد شده است.
العنزي مدعي شد: از ميان مراجع شيعي از علامه فضل‌الله(ره)، آيت‌الله سيستاني و دفتر [امام] خميني[ره] و همچنين دفتر [آيت‌الله] خامنه‌اي درباره اين سريال از جمله سناريو و مسئله به تصويركشيدن شخصيت ائمه استفتا گرفته شده است.

* شهادت امام حسين(ع) به تصوير كشيده مي‌شود

بنا بر اين گزارش، فيلمبرداري از چهره‌هاي حسنين عليهم‌السلام كه حساسيت‌هاي بسياري داشت به فتواي قاضي القضات اردن در اين كشور صورت گرفت.
سال گذشته در چنين ايامي كانون هنرمندان اردن اعلام كرد پس از درخواست سازندگان سريال «الاسباط» براي فيلمبرداري در اردن و با نظر به اينكه ممكن است اين سريال باعث جدل شود؛ اين كانون با مراجعه به قاضي‌القضات اردن «احمد هليل» توانست مجوز به تصوير كشيدن اين دو شخصيت برجسته صدر اسلام را به دست آورد.
در همين حال و به نوشته پايگاه خبري «الان» كويت، مراكش نيز كه بخش ديگري از لوكيشن اين فيلم است مجوز تصويربرداري اين سريال را از طريق «مركز سينمايي مراكش» به سازندگان آن داده است.
بخش‌هايي از اين سريال بنا بر اين مجوز در شهر «ورزازات» فيلمبرداري شده است و به گفته يكي از مسئولان «مركز سينمايي مراكش» اين مجوز بر اساس 20 فتوا در تاييد اين سريال از طيف‌هاي مختلف مذهبي بوده است.
اين در حالي است كه پيش از اين مسئولان مراكشي با تصويربرداري فيلم مجيد مجيدي درباره حضرت رسول اكرم(ص) در اين كشور مخالفت كرده بودند.
«محمد العنزي» مدير شركت مهاي كويت درباره تصويربرداري اين سريال نيز گفت: 90 صحنه از فيلم در بيروت فيلم‌برداري شده است و ممكن است شبكه LBC نيز اين سريال را پخش كند.
وي افزود: به تصوير كشيدن شهادت امام حسين(ع) همچنان در حال مشاوره است تا نحوه و كيفيت آن مناسب و براي تماشاگر قابل قبول باشد.

* مفتي سوري و عالم شيعي كويت مخالفان سريال

سريال «معاويه و حسن و حسين» از سال گذشته و هنگام آغاز به كار با مخالفت‌هايي هر چند اندك مواجه شد كه در رأس آنها حجت‌الاسلام مهري از علماي برجسته كويت بود كه طي فتوايي عدم جواز شرعي اين سريال را صادر كرده بود.
وي كه وكيل مراجع عظام قم و نجف در كويت است، اين كار را توهيني به شيعيان و سادات دانسته و همچنين به فتاواي آيات عظام سيستاني، مكارم شيرازي، نوري همداني، سبحاني و صافي گلپايگاني بر حرمت توليد اين سريال تاكيد كرده و مي‌گويد: از دولت كويت مي‌خواهيم از ساخت و پخش اين سريال در كويت جلوگيري به عمل آورد.
مهري همچنين درباره داستان «عبدالله‌بن سبا» كه محور اساسي اين سريال است، تاكيد مي‌كند: «عبدالله‌بن سبا» يهودي فردي خيالي است كه براي توجيه ظلم به اهل‌بيت(ع) جعل شده است و با آن شهادت امام حسين(ع) را توجيه كرده‌اند.
وي با اشاره به فتواي الازهر درباره حرمت به تصويركشيدن انبياء، ائمه و عشره مبشره مي‌افزايد: مهم اين است كه فردي پاك و مطهر به تصوير كشيده مي‌شود و بايد بازيگران اين نقش‌ها پاك باشند ولي اين چنين نيست لذا شيعيان و همچنين عده‌اي از وكلاي كويتي به دنبال شكايت از شركت كويتي مها هستيم.
در همين حال «شيخ محمدسعيد رمضان البوطي» از مفتيان سوريه كه فتوايش موجب ممانعت تصويربرداري سريال در اين كشور شد، گفت: مخالفت من با اين سريال، سپري مقابل ايجاد فتنه بود و مي‌ترسم اين سريال با به تصوير كشيدن دو سبط گرامي پيامبر(ص) مقدمه‌اي براي به تصوير كشيدن پيامبر اسلام شود.
جدا از مخالفت اين دو عالم مسلمان فعالان مردمي و NGOئي در پايگاهي به آدرس «http://poll.pollcode.com/UGP» اقدام به جمع‌آوري اينترنتي يك ميليون امضا براي توقف پخش اين سريال كرده‌اند كه تاكنون 62 درصد از شركت‌كنندگان موافق و 38 درصد مخالفت توقف پخش اين سريال بوده‌اند.
تعداد اندك واكنش‌ها به اين سريال در طول يك سال گذشته موجب شده است سازندگان اين سريال جز در يك وقفه كوتاه به كار خود ادامه دهند و به نظر مي‌رسد اين روزها و با نزديك شده به آغاز نمايش اين سريال، مسئولان ايراني مي‌توانند با گفت‌وگو با مراكز تلويزيوني در جهان عرب به راه‌حل‌هاي مرضي‌الطرفين در اين‌باره دست يابند.
-------------------------------------
گزارش از؛ سجاد اسلاميان


دسته ها : عمومی
سه شنبه 1390/4/14 10:33
X