معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3125445
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

همان طور كه مواد منفجره و سلاحهاي گرم , اصلي ترين ابزار تروريسم كلاسيك هستند, محتمل ترين اسلحه سايبرتروريست ها نيز رايانه است. روشهاي زيادي وجود دارد كه تروريست ها مي توانند از رايانه به عنوان يك وسيله تروريستي استفاده كنند. اساسي ترين روشهاي سايبر تروريسم عبارتند از : هك كردن و ويروس هاي رايانه اي , جاسوسي الكترونيك ,دزدي هويت و تخريب يا دستكاري اطلاعات.


رابطه سايبر تروريسم و اقتصاد

واژه سايبر تروريسم در دهه 1980 از سوي باري كالين ابداع شد. شايد بتوان گفت جامع ترين تعريف از سايبر تروريسم از سوي دنينگ ارائه شده است.
تعريف وي از سايبر تروريسم چنين است: سايبر تروريسم ,حاصل تلافي تروريسم و فضاي مجازي است. سايبر تروريسم, بيشتر به معناي حمله يا تهديد بر حمله عليه رايانه ها, شبكه هاي رايانه اي و اطلاعات ذخيره شده در آنهاست. هنگامي كه به منظور ترساندن يا مجبور كردن دولت يا اتباع آن براي پيشبرد اهداف سياسي يا اجتماعي خاص اعمال مي شود.

به گزارش بانكي دات آي آر يك حمله براي اين كه به عنوان سايبر تروريسم شناخته شود, بايد به خشونت عليه اشخاص يا دارايي ها منجر شود يا دست كم آسيب كافي براي ايجاد ترس را باعث شود. از حملاتي كه منجر به مرگ يا صدمات بدني , انفجار , سقوط هواپيما , آلودگي آب ياخسارات متعدد اقتصادي مي شود, مي توان به عنوان مثال نام برد.
حملات جدي عليه زيرساخت هاي حياتي نيز بسته به نوع شدت و تاثير آنها مي تواند اقدامي سايبر تروريستي باشد. حملاتي كه خدمات عمومي غير حياتي را مختل مي كنند يا آنها كه فقط سر و صداي پرهزينه ايجاد مي كنند را نمي توان به عنوان سايبرتروريسم طبقه بندي كرد.


شيوه هاي سايبر تروريسم
همان طور كه مواد منفجره و سلاحهاي گرم , اصلي ترين ابزار تروريسم كلاسيك هستند, محتمل ترين اسلحه سايبرتروريست ها نيز رايانه است. روشهاي زيادي وجود دارد كه تروريست ها مي توانند از رايانه به عنوان يك وسيله تروريستي استفاده كنند. اساسي ترين روشهاي سايبر تروريسم عبارتند از : هك كردن و ويروس هاي رايانه اي , جاسوسي الكترونيك ,دزدي هويت و تخريب يا دستكاري اطلاعات.
سايبر تروريسم كه يكي از پيچيده ترين و خطرناكترين انواع جرايم اينترنتي است، به فرآيندي اطلاق مي شود كه در آن، مجموعه يي از برنامه ريزيها و تهديدها به وسيله ي اينترنت منجر به ايجاد آسيب و تخريب در جهان واقعي و از بين رفتن امنيت رواني و فيزيكي مردم مي شود.
از آنجايي كه اينترنت در حال گسترش يافتن است و ابعاد مختلف فعاليتهاي انساني را رو به روز بيشتر دربرمي گيرد، تروريستهاي مجازي قدرت بيشتري مي يابند و از طريق استفاده از مزيت گمنامي و پنهان سازي هويت در اينترنت، تهديد خود بر امنيت، سلامت، ثبات و استقلال افراد، گروهها و احزاب افزايش مي دهند. اين تهديدها اغلب گروههاي قومي، احزاب سياسي، روشنفكران، نويسندگان و روزنامه نگاران را با آسيبهاي اجتماعي و حتي خطرات جاني مواجه مي كند.

عليرغم اينكه دنياي كامپيوتر و ارتباطات روز به روز بيشتر گسترش مي يابد و ابعاد جديدتري از آن براي جهانيان نمايان مي شود، اما اكثر كشورهاي توسعه نيافته در حوزه ي علوم آي تي و ارتباطات، با معرفي و پرورش جواناني كه به تفريح و مزاح اينترنتي علاقه مندند و اين تفريحات را براي مقاصدي خطرناك و غيرانساني به كار مي گيرند، پايه گذار گسترش سايبر تروريسم مي شوند.
در حال حاضر سرويسهاي امنيتي و اطلاعاتي برخي از كشورها كه سايبر تروريسم را تهديدي بر امنيت مردم و نخبگان و اهالي سياست خود مي دانند، دپارتمانها و نهادهايي ويژه را براي مبارزه با اين پديده ي نوظهور طراحي كردند.
سايبر تروريستها كه اغلب افرادي متخصص و مسلط به جنبه هاي مختلف كار با كامپيوتر و ميانبرهاي زيرزميني آن هستند، با كنترل كردن ايميلها، متن گفت وگوهاي افراد و رديابي كردن ارتباطات آنها روي اينترنت، قرارهاي ملاقات و محلهاي حضور فيزيكي آنها را شناسايي مي كنند و مقاصد خود را با حضور ناشناس در آن منطقه ها به ثمر مي رسانند.

اين افراد همچنين ممكن است خود را به عنوان كارپردازان يا نمايندگان شغلهاي مختلف معرفي نمايند و با طراحي پايگاههاي اينترنتي جعلي يا سناريوهاي ارتباطي غيرواقعي از جمله دعوت به همايشها، سخنرانيها يا ميهماني هاي رسمي، افراد و گروههاي مورد نظر خود را به حضور در يك محل خاص ترغيب كنند و آنگاه برنامه هايي از جمله قتل يا ايجاد آسيبهاي فيزيكي و حتي اخاذي مالي را به اجرا برسانند.

هرمي ها نمونه اي از سايبر تروريسم
همچنين نمونه هايي از جمله شركتهاي هرمي كه با عنوان ايجاد درآمد و تقسيم پول بين اعضاي گروه خود، افراد زيادي را در يك موقعيت مكاني و فيزيكي خاص جمع مي كند و غالباً با آب و رنگ و لعاب ساختمانهاي شكيل و فوق مدرن، قربانيان خود را فريب مي دهند، دسته يي جديد از تروريستهاي مجازي هستند كه اخبار مربوط به قربانيان آنها در ايران نيز كمابيش به گوش مي رسد.


هكرها مثل دزدهاي واقعي!

اگر سايبر تروريستها را به مثابه قاتلان يا اراذل و اوباش در جهان واقعي تصور كنيم، هكرها و قفل شكنان اينترنتي مانند دزدان و زورگيراني هستند كه دسترسي غيرقانوني و دزدي اطلاعات، تنها ابزار و روش كار آنهاست.

با الكترونيكي شدن سامانه هاي مالي و اعتباري به ويژه بانك ها و موسسات اعتباري خطر نفوذ اين سارقان هزاره سوم در عرصه اقتصادي بيشتر مي شود. يك تروريست سايبري مي تواند با نفوذ به سيستم كامپيوتري شما به شماره حساب و مشخصات حساب شما دست يابد و از اين طريق حساب شمارا تخليه كند و يا به شكلي گسترده به سيستم بانك نفوذ كرده و با هدف ايجاد هرج و مرج و دزدي حساب مشتريان بانك را خالي و يا موجودي آن را به حساب ديگري واريز نمايد.

توجه داشته باشيد برخي از اين گونه افراد بدون صرف هرگونه هزينه اي و تنها از طريق يك سيستم كامپيوتري اعمال خود را اجرا مي كنند.

برخي از صاحب نظران نگرانند كه در كشور هاي در حال توسعه و با گسترش شكل گيري طبقه جديدي از جوانان آگاه به كامپيوتر و با توجه به ناآگاهي نسل گذشته از نحوه استفاده از اين تكنولوژي ها بحران امنيتي در اين خصوص بروز كند.


راهكارها
مسلما با توجه به مزاياي بي نظير تكنولوژي به هيچ عنوان نمي توان از آن چشم پوشي كرد بنابر اين دفاع در مقابل تروريسمي كه در چارچوب آن رايانه و اينترنت نقش مهمي را ايفا مي كند تا اندازه زيادي شبيه دفاع در مقابل تروريسمي است كه رايانه و اينترنت نقشي در آن ندارد. اقدامات عادي مانند بازدارندگي، قانون، دفاع، مذاكره و ديپلماسي در اين خصوص نيز موثر است با اين تفاوت كه دامنه عناصر خاصي گسترده تر است و نيز بايد اين روشها روزآمد شوند. راهكارهاي اصلي دفاع در برابر سايبر تروريسم را مي توان در ? شاخه اصلي آموزش، ساز و كار حقوقي و تقويت دفاعي طبقه بندي كرد.

الف) آموزش
مهم ترين مرحله در جلوگيري از سايبرتروريسم، آموزش است. اين آموزش شامل آموزش عمومي و آموزش مقامات اعم از مقامات سياسي، امنيتي و پليس است. نه تنها مردم عادي؛ بلكه بسياري از مقامات سياسي و امنيتي نيز هيچ گونه اطلاعي درباره امكان وقوع حملات سايبرتروريستي ندارند.

در خصوص آموزش عمومي، مهم ترين نكته اين است كه كاربران اينترنت را نسبت به ايمن تر كردن رايانه هاي شخصي متقاعد كرد و در اين راه مي توان از آموزش هاي رسمي و اطلاع رساني از طريق رسانه هاي عمومي بهره گرفت. آموزش و اطلاع رساني به مقامات ارشد سياسي و امنيتي نيز جايگاه ويژه اي دارد و بايد اين مقامات نسبت به حساسيت مساله مطلع شوند تا تمهيدات لازم را براي مقابله با سايبرتروريسم عملي كنند.


ب) ساز و كار حقوقي
مرحله بعد در مبارزه با سايبرتروريسم، استفاده از ساز و كار حقوقي و قضايي مناسب است. اولين گام در اين راه تدوين و يك شكل كردن قوانين جرايم رايانه اي و اينترنتي خواهد بود. در كشور ما هنوز قوانين خاصي راجع به جرايم رايانه اي و اينترنتي تدوين نشده است و اين موضوع يعني وجود خلاءهاي قانوني كه نيروهاي امنيتي را در مقابله با جرايم رايانه اي و اينترنتي، سردرگم مي كند و توانايي واكنش به موقع و مناسب را از آنان مي گيرد.

ايجاد دادگاه هاي خاص جرايم رايانه اي و اينترنتي نيز از جمله گامهاي بسيار مهم و موثر در مقابله با سايبرتروريسم است. همان گونه كه براي جرايم خاص، دادگاه هاي ويژه اي وجود دارد براي مقابله با سايبرتروريسم و جرايم سايبر نيز تاسيس دادگاه هاي ويژه اي مورد نياز است.
وجود اين دادگاه هاي خاص، رسيدگي به اين جرايم را آسان تر و سريع تر مي كند و در نتيجه مجرمان يقين خواهند داشت كه بسرعت و به طور ويژه اي به جرم آنها رسيدگي خواهد شد و اين موضوع گامي بزرگ در خصوص مبارزه با سايبرتروريسم محسوب مي شود.


ج) تقويت دفاعي
ايجاد سازمان هاي مسوول مقابله با سايبرتروريسم مهمترين راهكار دفاعي در برابر سايبرتروريسم خواهد بود. لازم است سازمان هاي امنيتي خاصي تاسيس شوند كه مسووليت آنها مطالعه و تحقيق و مقابله با حملات سايبر باشد. اين سازمان ها مي تواند درون نهادهاي مختلف امنيتي و سياسي شكل گيرد؛ ولي مساله مهم اين است كه حوزه كاري هر كدام از آنها بايد به طور دقيق مشخص باشد و مبادله اطلاعات سازمان هاي امنيتي مختلف مد نظر قرار گيرد.
روش دفاعي ديگر عبارت است از سخت تر كردن حملات از طريق تقويت فناوري هاي امنيتي. به نظر مي رسد مهمترين هدف حملات سايبر تروريستي زير ساختهاي حياتي كشور باشد. از جمله اين ساختها مي توان از مخابرات، بانكداري، حمل و نقل، شبكه برق، نفت و گاز، آب، خدمات اضطراري و خدمات دولتي نام برد. از ديگر راهكارهاي دفاعي فراگير و عمومي تر مي توان به تعريف روزآمد ويروس هاي رايانه اي، استفاده از نرم افزارهاي ضد ويروس، استفاده از رمزهاي عبور قوي و ديوار آتش اشاره كرد.

منبع:www.farinsoft.com


دسته ها : سیاست
دوشنبه 1390/3/9 15:21
X