معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3125418
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

اگر مي‌خواهيد ازدواج خود را بهبود بخشيد، بايد براي بهبود واحد بنيادي رابطه‌ي عاطفي تلاش كنيد. زوج‌هاي خوشبخت، خواسته‌هاي خود را گسترش مي‌دهند و براي تداوم رابطه‌شان، به انتظارات همديگر، به‌درستي پاسخ مي‌دهند. آنان عادت‌مي‌كنند پيوسته به تلاش‌هاي‌شان براي برآوردن خواسته‌ها و انتظارات يكديگر، پاسخ‌ مثبت بدهند و از بي‌اعتنايي يا درگير شدن با خواسته‌هاي هم، پرهيز مي‌كنند. اين عادت، ثمره‌ي برجسته‌اي دارد؛ به زن و شوهر اجازه مي‌دهد نسبت به هم مهربان باشند و علاقه و حس شوخ‌طبعي خود را حتي وقتي در اختلاف به‌سر مي‌برند، حفظ كنند.
زوج‌هايي كه انديشمندانه با هم زندگي مي‌كنند، راه‌هاي بي‌شماري براي برآوردن خواسته‌هاي يكديگر و حفظ رابطه‌ي عاطفي پيدا مي‌كنند.


در زير به مهم‌ترين راهكارهايي كه به شما كمك مي‌كند تا زندگي زناشويي موفق‌تري داشته باشيد، اشاره شده است:

- براي نوع برخورد همسرتان، معيارهاي بالايي تعيين نكنيد. هر تلاشي كه از او مي‌بينيد را بپذيريد. به اين قانون طبيعت اعتماد كنيد: پاسخ موفق به خواسته‌ها، به برآورده‌كردن بيش‌تر مي‌انجامد.

- درخواست همسرتان را در تحقق‌بخشيدن به خواسته‌هايش، به عنوان اتهامي كه شما در گذشته خطايي‌كرده‌ايد، تعبير‌نكنيد، بلكه بدانيد شريك زندگي‌تان خواهان لطف بيش‌تر شماست.

- برآورده كردن خواسته‌ها را به رقابت، تبديل‌نسازيد. رقابت، ضد‌توليد است. به‌جاي آن، به راهي بينديشيد كه عمل مهربانانه، به ‌عمل مهربانانه‌ي ديگري بينجامد.

- اگر در روابط خود بهبود سريع نديديد، سعي‌كنيد در يافتن راه‌هايي براي بهبود روابط عاطفي، كوشا باقي‌بمانيد. اگر هر دو تعهد كرده‌ايد كه بهبود پيدا‌كنيد، يقين‌بداريد كه تلاش‌هاي‌تان ثمر خواهد داد.

كارهايي كه مي‌توان براي همسر انجام داد:
وقتي بيمار است، او را تيمار كنيد. از دستاوردها، تلاش‌ها و نقطه‌نظرهايش تعريف نماييد. تلاش‌هاي او را در خانه تحسين كنيد و با بيان جمله‌ي "متشكرم "، از او قدرداني كنيد. گوش دهيد، گوش دهيد و باز هم گوش دهيد. روي ميز يا كيفش، يادداشت عاشقانه بگذاريد. در طول روز، سر كار به او تلفن بزنيد يا ايميلي بفرستيد. به خانواده و دوستان او، لطفي بكنيد. هديه يا كارت‌پستال خنده‌داري برايش بخريد. براي شريك زندگي خود شعر يا ترانه‌اي بسراييد، نقاشي‌ بكشيد و يا كاردستي بسازيد. نامه‌ي عاشقانه‌اي برايش بنويسيد.

هر تلاشي كه از او مي‌بينيد را بپذيريد. به اين قانون طبيعت اعتماد كنيد: پاسخ موفق به خواسته‌ها، به برآورده‌كردن بيش‌تر مي‌انجامد.
از خاطرات مهم دوران كودكي‌اش سؤال‌كنيد و خوب گوش دهيد. از ترس‌هاي او سؤال‌كنيد و به جوابش گوش فرادهيد. از خواسته‌ها، اهداف و پنداره‌هاي او پرسش‌كنيد و خوب گوش دهيد. در پايان روز، به هم بپيونديد و از اين‌كه روزتان چگونه گذشته، حرف بزنيد. با هم، زباني جديد ياد بگيريد.

- در كارهاي تعميراتي خانه شركت كنيد. عكس‌هاي خانوادگي بگيريد و آن را نگه‌داريد. براي آينده و خواسته‌هاي خود برنامه‌ريزي كنيد.
علاوه بر اقداماتي كه به آن اشاره نموديم لازم است تا موانع سست كننده عواطف محبت را در ميان روابط زناشويي بشناسيد.

9 دشمن زندگي زناشويي

براي آنكه زندگي زناشويي‌تان به خوبي پيش رود، بي‌خود به‌دنبال شگردهاي معجزه‌آسا نباشيد.
در عوض، مي‌توانيد از برخي از تله‌هايي كه احتمال دارد در درازمدت رشته‌هاي پيوند‌دهنده بين شما را سست و ضعيف كند، دوري كنيد. در اينجا راهنمايي كوچكي در مورد عادات بدي كه كاملا بايد كنار بگذاريد ارائه مي‌دهيم!

1- تلويزيون
تلويزيون قاتل عشق است. در اين مورد هيچ شكي نداشته باشيد! شام خوردن جلوي تلويزيون را قدغن كنيد. هر شب غذا خوردن جلوي تلويزيون به همراه گويندگان نمي‌گذارد حواستان به يكديگر باشد، از آن گذشته آن‌قدر جلوي تلويزيون به تماشاي فيلم مشغول بوده‌ايد كه وقتي به رختخواب مي‌رويد‌، حتي ديگر وقت نداريد با هم حرف بزنيد و از حال يكديگر باخبر شويد. تنها چاره كار اين است كه اين دشمن را از زندگي عاشقانه بيرون بيندازيد! براي آنكه در اين كار زياد سخت‌گيري نكرده باشيد‌، مي‌توانيد موافقت كنيد كه در هفته‌، 4 شب تلويزيون خاموش باشد.

2- خانه‌نشين نشويد
ديگر بيرون نمي‌رويد! ديگر از گردش‌هاي دونفره و شب‌نشيني‌هاي رمانتيك خبري نيست! بايد دوباره آن حال و هوا را به‌دست‌آوريد و به اتفاق يكديگر از خانه بيرون بزنيد!

3-استفاده ساعات اضافي
ديگر دير از سر كار به خانه برنگرديد! نه تنها براي خودتان وقت نداريد بلكه علاوه بر آن خستگي و عصبانيت‌تان را با خود به خانه مي‌آوريد‌ كه حقيقتا موضوع خوشايندي براي همسرتان نيست! تنها كافي‌است كه كار، تمام زندگيتان را به‌خود مشغول كند، به سرعت تنها موضوعي مي‌شود كه از آن در خانه حرف مي‌زنيد. سعي كنيد تا قبل از شام كمي وقت براي خودتان و يا با هم بودن داشته باشيد. به شرطي در اين مدت جلوي تلويزيون ولو نشويد! و خصوصا براي آنكه توجه بيشتري به يكديگر داشته باشيد، هر ازگاهي كار را از ياد ببريد.

4-عدم رسيدگي به وضع ظاهر
فكر نكنيد چون ديگر زن و شوهر هستيد و چندين سال از زندگي مشتركتان مي‌گذرد، بايد نسبت به وضع ظاهرتان بي‌خيال شويد!به‌خودتان برسيد! همسرتان مطمئنا شما را همانگونه كه هستيد دوست دارد، با اين‌حال چرا سعي نمي‌كنيد خود را به بهترين شكل نشان دهيد؟
تفاهم بين همسر و خانواده شما اغلب مي‌تواند گرم و صميمانه باشد. اما نكته مهم آن است كه بدانيد زماني‌كه اين تفاهم به حد كافي وجود دارد‌، چيزي را به همسرتان تحميل نكنيد.

5- بي‌توجهي به تغييرات همسر
يكي ديگر از دشمنان بزرگ زن و شوهرها‌، بي‌توجهي است. در اينجا منظور از توجه كردن گل خريدن و يا هديه دادن نيست بلكه تنها نگاه كردن به همسرتان است. زماني‌كه همسرتان تغييري كرده و يا لباس جديدي خريده است به او توجه نشان دهيد؛ به‌خصوص زماني‌كه او را شيك و زيبا مي‌بينيد .

6- نوع ارتباط با خانواده همسر
تفاهم بين همسر و خانواده شما اغلب مي‌تواند گرم و صميمانه باشد. اما نكته مهم آن است كه بدانيد زماني‌كه اين تفاهم به حد كافي وجود دارد‌، چيزي را به همسرتان تحميل نكنيد. چنانچه احساس مي‌كنيد كه همسرتان از رفت‌وآمد‌هاي آخر هفته كم‌كم خسته مي‌شود به او اصرار نكنيد آخر هر هفته براي ناهار با خانواده شما باشد .

7- نبود برنامه
تشكيل خانواده به معناي گذراندن زندگي بدون در نظر‌گرفتن آينده نيست. شما بايد به اتفاق هم آينده‌تان را بسازيد. بي‌درنگ در مورد آينده‌تان و اينكه چگونه با آن روبه‌رو مي‌شويد فكر كنيد.

8- سكوت هاي بيجا
مطمئنا عدم‌گفت‌وگو براي زندگي زناشويي مضر است. اين امر بنا به دلايل مختلف اغلب ناشي از كمبود وقت و يا بي‌توجهي زن و مرد نسبت به يكديگر است كه در بالا از آنها نام برده‌ايم. در اين حالت، موضوعي را با هم مطرح كنيد و سعي كنيد حقيقتا حرف طرف مقابل‌تان را بفهميد.

منبع: پايگاه خانواده ايراني


دسته ها : عمومی
يکشنبه 1390/3/8 13:52
X