بسياري از والدين ارزش و لذت مطالعه كردن را به كودكان خود توصيه مي‌كنند اما اغلب آنها نمي‌توانند مهارت خواندن صحيح را به كودكان خود آموزش دهند.
آموزش خواندن فرآيندي طولاني‌مدت و پيچيده و مشكل براي بسياري از كودكان به‌شمار مي‌رود و موفقيت در يادگيري مطالعه مؤثر، بخشي از پيشرفت بزرگ مهارت‌هاي مطالعه‌اي محسوب مي‌شود. كودكان كوچك‌تر احساس مثبت و قابل اعتناي بيشتر و علاقه‌مندي بسياري نسبت به مطالعه خواهند يافت اگر تماس نزديك و صميمانه‌اي با والدين خود در حال خواندن را تجربه كرده باشند.

راهكارهاي افزايش علاقه‌مندي

مهم‌ترين مسئله در مطالعه، تجربه كردن لحظات لذت‌بخش آن توسط كودك است. راهكارهاي ارائه شده پيش‌رو مي‌تواند كودكان را به خواندن و مطالعه كردن تشويق و علاقه‌مند كند.

1- گفت‌وگو با كودك
گفت‌وگو با كودك حتي اگر او توانايي صحبت كردن را نداشته باشد، به او كمك خواهد كرد تا مهارت‌هاي مهم زبان‌آموزي و مطالعه را فراگيرد. كودكان به مهارت‌هاي زباني شفاهي قوي براي پيشرفت در خواندن و نوشتن نياز دارند. استفاده از جمله‌هاي كوتاه و ساده و صحبت در مورد فعاليت‌هاي روزانه خود، فعاليت‌هايي كه كودك انجام داده، محيط اطرافش، اشيا، اندازه‌ها و رنگ‌ها، اشكال و نشانه‌هاي دور و نزديك، هنگام صحبت با كودك بايد مورد توجه قرار گيرد.

2- مطالعه 30 دقيقه‌اي
كودك بايد نسبت به پيمان‌نامه ايجاد شده با والدين در مورد مطالعه روزانه هوشيار شود، علاوه بر اين برنامه مطالعه بايد لذت‌بخش بوده تا كودك مشتاق و علاقه‌مند به خواندن شود.
هنگام مطالعه نيز انگشت نشانه را زير نوشته‌ها و كلمات قرار دهيد تا كودكاني كه هنوز توانايي خواندن را نيافته‌اند با نحوه نوشتار و گفتار كلمات مختلف آشنا شوند، علاوه بر اين به تدريج مي‌توانيد پرسش‌هايي در مورد حروف و آواهاي آنها مطرح كنيد.

3- آواهاي تكراري
كلماتي كه تكرار مي‌شوند براي يادگيري كودك بسيار مناسب هستند، زيرا كودك به راحتي مي‌تواند آنها را به خاطر بسپارد. همچنين بايد توجه داشت پرستار كودك، معلم مدرسه و حتي مربيان مهدكودك و پيش‌دبستاني نيز به اين مسئله اهتمام داشته باشند و هنگام مطالعه با صداي بلند براي كودك كتاب بخوانند. به كودك كمك كنيد تا اهميت مطالعه را درك كند و اجازه دهيد تا هنگام مطالعه، شما و منبع مطالعه را ببيند، كارشناسان مطالعه كردن را در اوقات فراغت و به عنوان يك فعاليت تفريحي پيشنهاد مي‌كنند، همچنين آنها پيشنهاد مي‌كنند كتاب‌هاي مورد علاقه كودك در مكاني كه توانايي دستيابي به آن آسان باشد، قرار داده شود.

4- انتخاب كتاب همراه
همراه كودك براي خريد و انتخاب كتاب به فروشگاه و كتابخانه برويد و كتاب‌هاي متناسب با سن و علاقه كودك انتخاب كنيد و به كودك نيز اجازه دهيد تا كتاب‌هاي مورد علاقه خود را انتخاب كند.

5- مطالعه دروس همراه
انجام تكاليف مدرسه و مطالعه دروس همراه كودك مهارت‌هاي مطالعه‌اي كودكان و عادت خواندن را در آنان افزايش مي‌دهد و مشوق تحصيلي بسيار مناسبي نيز خواهد بود. علاوه بر اين خواندن در خانه به يادگيري بهتر در مدرسه كمك مي‌كند. انتخاب منابع گوناگون و لذت‌بخش براي مطالعه نيز در علاقه‌مند كردن كودكان به خواندن نقش چشمگيري دارد.

6- تشويق كودكان
به كودك اجازه دهيد تا مطالب خود را با صداي بلند بخواند و خود نيز به خواندن وي توجه كنيد، در اين هنگام وي را تشويق كرده و اگر اشتباهي داشت به او گوشزد كنيد.

7- نوشتن نكته‌هاي كوتاه
نوشتن مسئوليت‌هاي خانگي و هفتگي كودك علاوه بر اينكه كودك را وادار به خواندن مي‌كند، با يادآوري اينكه او نيز عضوي از خانواده است و مسئوليت‌هايي نيز دارد، حس مسئوليت‌پذيري وي را افزايش مي‌دهد.

8- فعاليت‌هاي ديگر
براي مثال آشپزي همراه كودك و مطالعه كتاب‌هاي آشپزي، ساختن بادبادك و استفاده از كتاب‌هاي مناسب و يا بررسي آشيانه يك پرنده و حتي حلزون‌ها در ساحل و خواندن كتاب‌هاي مربوطه، از فعاليت‌هايي هستند كه علاوه بر لذت‌بخش بودن، كودك را علاقه‌مند به مطالعه و فراگيري اطلاعات بيشتر مي‌كند.

9- زمان خاص مطالعه
اختصاص دادن زمان‌هايي براي مطالعه حتي به ميزان 10 دقيقه در طول روز و استفاده از چراغ مطالعه مناسب و قفسه كتاب متنوع و قابل دسترس كودك بسيار حائز اهميت است.

10- صحبت‌هاي مهم
صحبت كردن و پرسش از كودك در مورد اتفاقات و مسائل و تجربه‌ها و مهارت‌هايش به وي كمك خواهد كرد تا دايره لغات خود را افزايش دهد. از كودك بخواهيد در مورد اتفاقات توضيحات تشريحي بيشتري بدهد و داستان كاملي بيان كند.

11- اقلام نوشتاري
كودكان از خواندن براي نوشتن بهره مي‌گيرند و اگر اقلام نوشتاري مانند مداد، برگ كاغذ، مداد رنگي، هميشه در دسترسشان باشد، به خودي خود فعاليت‌هاي نوشتاري و مطالعه‌اي را شروع كرده و به سرعت استعدادهاي خود را شكوفا مي‌سازند.

12- زمان تماشاي تلويزيون
هر چه مدت زمان كمتري كودك به تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني بپردازد، زمان بيشتري به مطالعه و فعاليت‌هاي مرتبط با آن اختصاص مي‌دهد.

13- رفتن به كتابخانه
تهيه كارت كتابخانه مخصوص كودك، او را تشويق به مطالعه مي‌كند و اگر فعاليت‌هاي تحقيقي دارد نيز مي‌تواند از كتاب‌ها و فضاي كتابخانه بهره كافي ببرد.

14- شركت در فعاليت‌هاي مدرسه‌اي
پرس‌و جو از مسئولان مدرسه و شركت در فعاليت‌هاي مدرسه‌اي همراه كودك و در صورت امكان، علاوه بر اينكه براي كودك لذت‌بخش خواهد بود به والدين اين امكان را مي‌دهد تا در مورد نوع برنامه‌هاي آموزشي مدرسه اطلاعات كافي داشته باشند و برنامه‌هاي تكميلي ديگري نيز در خانه به آن بيفزايند. كمك به كودك براي موفقيت و پيشرفت تحصيلي علاوه بر اينكه انگيزه مطالعه را در وي تقويت مي‌بخشد سبب مي‌شود تا والدين نيز سهم خود را در كسب پيشرفت‌هاي آينده كودك انجام داده همچنين باعث مي‌شود كودك تحصيلات خود را با شالوده‌اي قوي آغاز كند و مهارت‌هاي گفتاري و نوشتاري را بهتر بياموزد. به اين ترتيب ميل و اشتياق به يادگيري و خواندن نيز در وي افزايش پيدا مي‌كند. در سال‌هاي ابتداي شروع به تحصيل - از پايه يك تا پايه سوم - كودك مهارت يادگيري و مطالعه را كسب خواهد كرد كه اين امر فرآيندي پيچيده است و براي برخي كودكان آسان و براي برخي ديگر سخت خواهد بود.
والدين در اين دوران بايد بشدت هوشيار بوده و ترتيبي دهند تا علاوه بر تشويق كودكان به مطالعه از هرگونه تندخويي و پرخاشگري نسبت به كودك خودداري ورزيده و كودك را وادار به انجام كاري نكنند. به جاي اين مسئله صحبت با ملايمت و تشويق كودك و لذت‌بخش كردن مطالعه فرآيند افزايش مطالعه در كودك را بهبود خواهد بخشيد. والدين بايد به اين نكته توجه داشته باشند به عنوان الگوي كودكان افزايش علاقه‌مندي و اشتياق به مطالعه در كودكان با خواندن و مطالعه از پدر و مادر آغاز مي‌شود، خواندن همراه با علاقه و رضايتمندي به كودك در افزايش مهارت‌هاي خواندن و نوشتن كمك خواهد كرد. به علاوه فرصتي براي كودك خواهد بود تا اين مهارت‌ها را از راه‌هاي مؤثرتري تمرين كند.

منبع : روزنامه ايران


دسته ها : کتابداری
چهارشنبه 1390/2/21 11:39
X