معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3348893
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

فنون برقراري ارتباط صحيح (ارتباطات كلامي)
بسياري از بگومگوها و مشاجرات خانوادگي ناشي از درست صحبت نكردن و عدم توانايي در رساندن مفهوم و منظور افراد است.
در اين مقاله به بررسي 6 قانون ارتباطي اشاره خواهيم كرد:
براي كاستن از اين مشاجرات متخصصين آموزش‌هاي مهارت‌هاي ارتباطي، تدابيري براي برقراري ارتباط مناسب تدوين كرده‌اند كه به خلاصه‌اي از آنها اشاره مي‌كنيم:

قانون ارتباطي 1
به جاي "تو و شما " جملات خود را با من شروع كنيد.

قانون ارتباطي 2
تا جايي كه امكان دارد از كلمات "هميشه و هرگز " استفاده نكنيد. مثل اينكه مي‌گوييد: "هيچ‌وقت دست به سياه و سفيد نمي‌زني " واژه‌هاي "هرگز و هميشه " بيش از اندازه قدرتمند هستند و بي‌آنكه لازم باشد طرف مقابل را خشمگين مي‌سازند، از اين گذشته بسيار ضعيف هستند، زيرا به راحتي مي‌توان در مقام تكذيب آن حرف زد، البته مردم وقتي از اين كلمات استفاده مي‌كنند، مي‌خواهند بگويند از اين موضوع به شدت ناراحت هستند و بيشتر قصد تاكيد دارند و مي‌خواهند مطمئن شوند كه طرف مقابلشان متوجه موضوع شده است. ولي نمي‌دانند كسي كه فقط دو سه بار اشتباهي را مرتكب شده است چقدر از اين موضوع ناراحت مي‌شود.

قانون ارتباطي 3
رشته‌ كلام همسرتان را پاره نكنيد. در هنگام صحبت كردن بگذاريد همسرتان حرفش را كاملا بزند. زماني كه صحبتش را قطع مي‌كنيد وي را عصباني مي‌كنيد و به او اين احساس را مي‌دهيد كه كسي به حرف شما گوش نمي‌كند و براي آن ارزشي قائل نيست. از آنجاكه اجازه نداده‌ايد جمله‌اش تمام شود، ممكن است نتيجه‌گيري شتاب زده و غير واقعي بكنيد.
ممكن است هر چقدر تلاش كنيد نتوانيد اين رفتار خود را كنترل نماييد در اين شرايط بهتر است بگوييد "نوبت صحبت به من هم بده زيرا به نظر مي‌رسد حرف‌هاي غير منصفانه مي‌زني ولي خواب ادامه بده " و يا اينكه بگوييد: "مي‌دانم نبايد صحبت را قطع كنم ولي مي‌خواهم بداني غيرمنصفانه قضاوت مي‌كني " در اين شرايط گوينده به اندازه كافي اعتراض خود را بيان مي‌كند و احساس خود را نيز مطرح مي‌سازد و در موقعيتي قرار مي‌گيرد كه بتواند پايان سخن همسرش را بشنود. در عين حال اعتراض به اندازه كافي كوتاه است و طرف مقابل را عصباني نمي‌كند و مي‌تواند به حرف زدن ادامه دهد.قانون ارتباطي 4
حرف همسرتان را به زبان خود خلاصه كنيد "دانيل بي‌وايل "، يكي از متخصصين مهارت‌هاي ارتباطي مي‌گويد وقتي همسرتان سعي دارد احساسش را با شما در ميان بگذارد سعي كنيد سخن او را با عبارات خود خلاصه كنيد تا بدانيد منظور او را فهميده‌ايد و بعد از او سؤال كنيد آيا درست مي‌گويم. در اين شرايط هر دو به حرف‌هاي يكديگر گوش فرا مي‌دهند.
قانون خلاصه كردن مبتني بر يك فراست مهم است و تلاشي است تا طرفين ازدواج وقتي حرف‌هاي يكديگر را خلاصه نمي‌كنند آن را بفهمند. سعي كنيم از اين قانون سود ببريم و بپذيريم كه گوش دادن به حرف‌هاي همسر از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

قانون ارتباطي 5
از ذهن‌خواني پرهيز كنيد. ذهن‌خواني يكي از خطاهاي ارتباطي است، يعني شما برداشت‌هاي خود را به ديگران نسبت مي‌دهيد، تصور مي‌كنيد مردم چگونه فكر مي‌كنند، چه احساسي دارند و چه مي‌خواهند بكنند. ذهن‌خواني مي‌تواند كاملا تحريك‌كننده و خشم برانگيز باشد عباراتي از قبيل:
"تو مي‌خواستي مرا مجازات كني "
"تو دوستان مرا نمي‌پسندي "
"تو از مسئوليت فرار مي‌كني "
مي‌خواستي كاري بكني كه من احساس گناه بكنم "
عباراتي از اين قبيل مي‌تواند مانع گفت‌وگوي منطقي شود. اشخاص دوست ندارند كه ديگران درباره احساسات و علائق آنها به حدس و گمان متوسل شوند، به خصوص حدس اشتباه آنها را به شدت ناراحت مي‌كند و اين اتفاقي است كه اغلب روي مي‌دهد. ذهن‌خواني ممكن است يك بيان ناقص باشد كه از آن براي پي‌بردن به همه مطالب استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه گاه "ذهن خواني " مبين ترس شماست كه به شكل اظهارنظر درباره احساسات و انگيزه‌هاي ديگران متجلي مي‌شود.

منبع:www.e-resaneh.com


دسته ها : روانشناسی
سه شنبه 1390/1/30 13:22
X