معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3744969
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

واژه‌نامه‌ هسته‌ای به زبانی ساده و به منظور فهم بیشتر خوانندگان به تعریف و تببین اصطلاحات هسته‌ای می‌پردازد.
این بخش واژه‌نامه که به «رادیو داروی بومبزین - گالیوم 68» می‌پردازد، از نظر خوانندگان می‌گذرد.

داروهای نشاندار رادیواکتیو که به مریض تزریق یا خورانده می‌شوند، به نام رادیو داروها معروف هستند و یکی از پروژه‌های بسیار مهمی که به ویژه در چند سال اخیر در سازمان انرژی اتمی ایران در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای مد نظر قرار گرفت تولید پرتوداروها و یا رادیوداروهایی است که برای تشخیص و درمان بیماریهای مختلف در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در زمینه تولید رادیوداروها در سالهای گذشته موفقیتهای چشمگیری توسط متخصصین و پژوهشگران کشور کسب شد. در واقع تولید رادیوداروها در چند سال گذشته در کشور انقلاب بسیار بزرگی در رابطه با تشخیص و درمان بیماری‌ها به وجود آورد.
بدین منظور برای اولین بار در دنیا رادیوداروی بومبزین - گالیوم 67 با ترکیبی جدید در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی تولید شد.
این رادیو دارو قادر است به تومورهایی همچون تومورهای پروستات، شش، سینه و کولون که تعداد زیادی گیرنده بومبزین و گیرنده پیتید آزادکننده گاسترین دارند متصل شده و جهت تصویربرداری از این تومورها استفاده شود.
رادیونوکلید مورد نظر جهت نشاندارسازی ترکیب گالیوم -67 بوده که از سیکلوترون موجود در پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، صنعتی و پزشکی کرج تولید می‌شود.
علاوه بر این با توجه به طرح ملی تولید ژنراتور گالیوم -68 در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، در صورت تهیه و در اختیار گذاشتن آن، اولین داروی پیتیدی PET در کشور خواهد بود که نتایج بهتری نسبت به تصویربرداری کنونی با تکنسیوم خواهد داشت.
در حال حاضر تنها کشورهای روسیه، آفریقای جنوبی و آلمان بومبزین - گالیوم را در اختیار دارند.


دسته ها : علمی
شنبه 1389/11/30 8:1
X