معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3735909
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

واژه‌نامه‌ هسته‌ای به زبانی ساده و به منظور فهم بیشتر خوانندگان به تعریف و تببین اصطلاحات هسته‌ای می‌پردازد.
این بخش از واژه‌نامه به «ژنراتور استرانسیوم 90 / ایتریم 90» اختصاص یافته، که طراحی و ساخت این ژنراتور هسته‌ای به همت پژوهشگران و متخصصین کشورمان به تازگی و برای اولین بار در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی تولید شد.
این یکی از ارزشمندترین رادیوداروهایی است که طی دو سال اخیر تلاش شد، طراحی و ساخته شود.
کیفیت خلوص این ژنراتور در مقایسه با محصول مشابه خارجی در سطح بالاتری قرار دارد و مزیت اصلی این ژنراتور، کاربردهای درمانی رادیوایزوتوپ تولیدی توسط آن است.
از جمله کاربردهای درمانی ایتریم 90 می‌توان به درمان سرطان‌های پروستات، سینه، تخمدان، سلول‌های کبدی و درمان لنفوم غیرهوچکینی، التهاب مفاصل و تومورهای عصبی - درون ریز اشاره کرد.
در واقع انرژی مناسب پرتوی بتای این رادیودارو آن را برای درمان انواع تومورها و سرطان‌ها متمایز از سایر رادیوایزوتوپ‌ها می‌سازد. این رادودارو همچنین درمان بیماری لوسمی (سرطان خون) و متاستازها و غدد سرطانی بزرگ را ممکن می‌سازد.
همچنین ناچیز بودن پرتوی گامای ایتریم 90، دیگر ویژگی‌ بسیاری ارزشمند این رادیودارو است که منجر به کاهش عمده عوارض جانبی برای بیماران در مقایسه با روش‌ها و رادیوداروهای متداول است.
به علت بالا بودن نیمه عمر رادیوایزوتوپ مادر (استرانسیوم 90) در این ژنراتور که حدود 29 سال است که می‌توان سال‌های متمادی با تولید ایتریم 90 از آن استفاده کرد.
از مهمترین ویژگی‌های متفاوت این ژنراتور نسبت به روش‌های مشابه دیگر عدم وجود حامل در کنار ایتریم 90 می‌باشد که امکان نشاندار کردن مستقیم کیت‌های مربوطه را فراهم می‌کند. از دیگر قابلیت‌های ویژه آن میزان نفوذ بیشتر در مقایسه با گسیل کننده‌های گاما که محدوده نفوذ آنها کوتاه است، می‌باشد.
واردات رادیوداروی ایتریم 90 از خارج با توجه به نیمه عمر کم آن (64 ساعت) اقتصادی نبوده و بدین لحاظ تولید آن در کشور صرفه اقتصادی بالایی را دارا است.
با توجه به نوین بودن فناوری این ژنراتور در جهان و تولید کنندگان انحصاری آن می‌توان با توسعه تولیدات وابسته به این رادیودارو، در زمینه صادرات انواع رادیوداروها در منطقه و دنیا ایفای نقش کرد.


دسته ها : علمی
سه شنبه 1389/11/26 11:8
X